SON DAKİKA

Haber > Dünya > Tokayev: Nazarbayev’in zenginleri Kazak halkına borcunu ödemeli

Tokayev: Nazarbayev’in zenginleri Kazak halkına borcunu ödemeli

11 Ocak 2022 Salı - 15:33

Kazakistan lideri Tokayev, sorunların çözümü için sosyal fon kurulması talimatı verdiğini ve Nazarbayev döneminde zenginleşen iş insanlarından bu fona düzenli kaynak aktarmalarını istedi.

Son bir haftadır gösteri ve çatışmalara sahne olan Kazakistan’da kontrol sağlanırken, yeni Başbakan atayan Devlet Başkanı Kasım Tokayev, selefi Nazarbayev’in iş adamlarına çattı.

Ülkedeki durumu Rusya’nın asker göndermesi ile kontrol altına alabilen Tokayev, parlamentodaki konuşmasında, "Bugün toplumsal sosyal fon kurulması talimatı veriyorum. Bu fon, sağlık, eğitim, sosyal destek alanlarındaki sorunların çözülmesiyle ilgilenecek" dedi.

Tokayev, fonun toplumun dayanışması için bir araç haline gelebileceğinin ve vatandaşlarda sosyal adalet duygusunun güçlendirilmesine yardımcı olacağının altını çizdi.

İş dünyasının fona önemli miktarlarda ve düzenli olarak kaynak aktarmasını beklediğini kaydeden Tokayev, "İlk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev sayesinde ülkemizde, uluslararası ölçülere göre yüksek gelirli şirketler ve zengin insanlar tabakası ortaya çıktı. Onların Kazakistan halkına borçlarını ödemelerinin ve fona sistemli ve düzenli olarak yardım etmelerinin vaktinin geldiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Tokayev, sözünü ettiği şirketlerin belirlenmesi ve fona yatıracakları yıllık tutarların belirlenmesi için hükümete çalışma yapma talimatı da verdi.

'Kazakistan'ın güvenlik sistemi yeniden yapılandırılacak'

Bu arada Tokayev, konuşması sırasında, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle başlayan protestoların bastırılmasından sonra bir dizi önlem alınması önerisinde bulundu.

Tokayev'in sunduğu önerilerde güvenlik güçleriyle ilgili şu maddeler yer alıyor:

Kazakistan'ın güvenlik sistemi yeniden yapılandırılacak.

Tüm kolluk kuvvetlerindeki özel birimlerin çalışanlarının maaşları artırılacak.

Polis memurlarının yasal koruma düzeyi artırılacak, kamu görevlisine saldırmaya ve yasal taleplere uymamaya ilişkin cezalar katılaştırılacak.

MİLLETVEKİLLERİNE 5 YIL BOYUNCA ZAM YAPILMAYACAK

'Milletvekili ve bakanların maaşları 5 yıl boyunca artırılmayacak'

Öneri paketindeki ekonomiyle ilgili maddeler ise şunlar:

Kazakistan Kalkınma Bankası'nda reform yapılacak.

Milletvekilleri, belediye başkanları ve hükümet üyelerinin maaşlarının artırılmasına ilişkin 5 yıllık moratoryum uygulanacak.

Kamu bütçesi alanında çalışanların maaşları artacak.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap