SON DAKİKA

Haber > Dünya > Tahran’dan Macron’un nükleer teklifine ret

Tahran’dan Macron’un nükleer teklifine ret

01 Şubat 2021 Pazartesi - 09:40

İran, nükleer anlaşmayla ilgili muhtemel görüşmelere Suudi Arabistan’ın da dahil edilmesini isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un teklifini reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, yaptığı yazılı açıklamada, “Nükleer anlaşma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı kararıyla onaylanmış, hiçbir şekilde yeniden müzakere edilemez, tarafları açık ve değiştirilemez olan çok taraflı bir anlaşmadır” ifadelerini kullandı. Macron, Suudi Arabistan’ın Al-Arabiya kanalına yaptığı açıklamada, Riyad yönetiminin de İran ile yapılması planlanan nükleer görüşmelere katılması gerektiğini söylemişti.

İran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği anlaşma; ABD, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere’nin katılımıyla 2015’te imzalanmıştı. Göreve gelmesinin ardından Donald Trump, anlaşmadan çekilerek, İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Şimdi Joe Biden yönetimi, anlaşmaya dönmenin yollarını değerlendiriyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap