SON DAKİKA

Haber > Dünya > Putin: İlk koronavirüs aşısı tescillendi

Putin: İlk koronavirüs aşısı tescillendi

11 Ağustos 2020 Salı - 12:41

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı. Kızına aşı yapıldığını belirten Putin, kısa zamanda seri üretime geçileceğini söyledi. Rusya'da üretilen aşı dünyanın ilk Covid-19 aşısı olma özelliğini taşıyor.

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılarak milyonlarca insanın ölümüne yol açan koronavirüs salgınında birçok ülkede ikinci dalga kendisini göstermeye başlarken beklenen ilk müjde Rusya'dan geldi.

Uzun bir süredir Rusya'nın koronavirüs aşısına çok yakın olduğu konuşuluyordu. Müjdeyi bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamasına göre, Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını tescil etti. Rusya böylece koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

Moskova'daki Gamaleya Institute tarafından geliştirilen corona virüs aşısını kızının da denediğini söyleyen Putin seri üretime yakın zamanda başlanacağını aktardı. 

3 GÜN ÖNCE ÇOK YAKLAŞTIK DENMİŞTİ!

 Rusya Sağlık Bakanı Yardımcısı Oleg Gridnev, ilk Covid-19 aşısını 12 Ağustos'ta onaylayacaklarını duyurmuştu.

Rus Bakan Yardımcısı Gridnev 8 Ağustos cumartesi günü yaptığı açıklamada aşının üçüncü aşamada olduğu belirtirken, koronavirüs aşısının önce sağlık personelleri ve yaşlı vatandaşlarda kullanılacağını söylemişti.

Ayrıca Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko Rusya'da toplu aşı çalışmalarının Ekim ayında başlanacağını söylemişti.
 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Sizce Eddie Newton başarılı olur mu?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap