SON DAKİKA

Haber > Dünya > Putin de safını belli etti: Avrupa'daki ortağımız Yunanistan

Putin de safını belli etti: Avrupa'daki ortağımız Yunanistan

08 Eylül 2020 Salı - 13:23

Moskova yönetimi Atina ile ilk resmi ilişkilerin kurulmasının yıl dönümünde "Avrupa'daki geleneksel ortak" nitelemesinde bulundu. Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rum basınına "Türkiye ile Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazırız" mesajı verdi.

Doğu Akdeniz'deki kriz sürerken, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'ı destekleyen bir açıklama geldi.

Moskova yönetimi Atina ile ilk resmi ilişkilerin kurulmasının yıl dönümünde "Avrupa'daki geleneksel ortak" nitelemesinde bulundu. Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rum basınına "Türkiye ile Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazırız" mesajı verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndanndan yapılan açıklamada, "Rusya'nın 19. yüzyıl başlarında Yunanistan'ın bağımsızlığına yaptığı önemli katkı, Yunan halkı tarafından geniş çaplı bir kabul görüyor. Yunanistan 27 Aralık 1991'de Rusya'yı SSCB'nin devamı olarak tanıdı" ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Türkiye ile Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazırız" mesajı verdi.  

6 Eylül 1828 tarihinde iki ülke arasında resmi ilişkilerin kurulduğu günün yıl dönümünde yapılan açıklamada Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Atina bizim Avrupa'daki geleneksel ortağımızdır. İlişkimizin temeli, Rusya ve Yunanistan arasında ruhani ve kültürel medeniyet akrabalıklarından gelen karşılıklı sempatiye dayalı" ifadelerine yer verdi.

İki ülke arasındaki karşılıklı iş birliğinin gelişerek devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, yüksek etkileşim dinamiklerinin sürdürülmesi için karşılıklı çaba gösterildiği ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamanın devamında, bankacılık, ulaşım, nakliye, gıda üretimi ve işleme sektörünün yanı sıra inşaat ve yüksek teknolojiler, enerji ve turizm alanlarında etkileşimde bulunan iki ülke arasında 50'den fazla anlaşma imzalandığını belirtti.

'ARABULUCU OLMAYA HAZIRIZ'

Kıbrıs Rum yönetiminin en büyük gazetelerinden biri olan Phileleftheros'a konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rusya'nın Türkiye ile Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazır olduğunu söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz gerilimi devam ederken Rusya'dan konuya ilişkin açıklama geldi. Lavrov, Kıbrıs'ın en büyük gazetelerinden biri olan Phileleftheros'a konuştu.

"MOSKOVA-LEFKOŞA İLİŞKİLERİNİ ETKİLEMEYECEK"

Lavrov,, Kıbrıs'ın güney tarafına yakın zaman için bir ziyaret gerçekleştireceğini belirterek, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkinin hiçbir şekilde Moskova-Lefkoşa ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. Türkiye ile Rum yönetimi arasındaki sorunları çözmek için arabulucu olmaya hazır olduklarını söyleyen Lavrov, "Birleşmiş Milletler, Ankara ve Lefkoşa arasındaki sorunları çözmek için evrensel bir platform. Eğer her iki taraf da ilgilenirse, Kıbrıs Rum Yönetimi ile Türkiye arasında iyi komşuluğun inşasına katkıda bulunmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

"SORUNLAR BARIŞÇIL HUKUKİ YOLLARLA ÇÖZÜLMELİ"

Lavrov, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimle ilgili çatışma potansiyelinin daha fazla artmasıyla ilgili herhangi bir eylemi kabul edilemez bulduklarını belirterek "Bölgedeki devletlerin liderlerine, sorunların veya uyuşmazlıkların yalnızca barışçıl yollarla ve hukuki alanda çözülmesi için defalarca çağrıda bulunduk" dedi.

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

pil
1 yıl önce
Putin, Suriye'deki terör konusunda karınca kaderice yardımcı olmaya çalışmıştır. Bugün terör örgütlerinin kurucu mekanı Yunanistandır. Yunanistan 50 yıldır terör örgütlerine destek vermekten başka kimseye bir yardımı olmamıştır.Yakasından tutulacak Yunanistan..EOKA,ASALA,PKK terör örgütlerinin öldürdüğü insanların tazminatını ödemesi için, Yunanistanın yakasından,yetimler,yaralılar bir bütün olup yaptığın kötülüklerin bedelini ödemelisin deme hakkı yok mudur?
deniz
1 yıl önce
Rusya Devlet Başkanı Putin Yunanistan -Türkiye'nin müşterek konuları Barışcıl ve hukuki yollarda arabulucu ve katkı sağlayıcı durumdadır. Rusya ,BM üyesi, bölgenin güçlü devlerti, Bölgede,Yunanistan,Türkiye ve Rusya müşterek yaşıyor.Ortak ticaretleri var. Bölgenin huzur,güven ve adalete ihtiyacı var. Türkiye hukuk,adalet ve barış için bölgede 40 yıldır terörle mücadele eden bir devlettir. Bursa'da çalış olan Putin...Ortak projelerimiz var. Çalışmalarımıza Rusya ile devam etmeliyiz. Kore'de 1952 yılında onlarca şehit veren Türkiye...

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap