SON DAKİKA

Haber > Dünya > Nazarbayev'e bir darbe daha! 30 yıl yönettiği Kazakistan'da hazin son

Nazarbayev'e bir darbe daha! 30 yıl yönettiği Kazakistan'da hazin son

08 Şubat 2022 Salı - 09:42

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in siyasi yetkilerinin kaldırılmasını öngören yasayı onayladı.

Kazakistan'da ocak ayı başında akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar sonrası meydana gelen protestolar çatışmalara dönüşmüştü.

Bazı şehirlerde Nazarbaev'in heykelin yıkan halk, ülkedeki gelir eşitsizliği ve yolsuzluktan dolayı kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'i suçlamıştı.

Kontrolü sağlayamayan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, KGAÖ askerlerini ülkeye davet ettikten sonra gösteriler durmuştu.

Bu süreçte devlet kademesindeki Nazarbayev'in tüm akrabaları istifa etmişti. Nazarbayev de devlet Güvenlik Konsey Başkanlığından istifa etmişti.

Nazarbayev'in izleri devlet kademesinden birer birer silinirken, son hamleyle tamamen tarihten silindi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in “bazı kanunlarda yapılan değişiklikler ve eklemeler hakkında” kanunu imzaladığı belirtildi.

Söz konusu kanun, Nazarbayev’in Güvenlik Konseyi ve Kazakistan Halk Asamblesi'ndeki ömür boyu başkanlık görevlerinin iptal edilmesini öngörüyor.

Kanunla ayrıca ülkenin dış ve iç politikasının ana alanlarıyla ilgili girişimleri Nazarbayev ile istişare etme zorunluluğu kaldırıldı.

Kazakistan parlamentosunun alt kanadı 13 Ocak’ta, üst kanadı ise 27 Ocak’ta Nazarbayev'in ülkenin Güvenlik Konseyi ve Halk Meclisi'ndeki ömür boyu başkanlık görevini iptal etme kararı almıştı.

Ülkeyi yaklaşık 30 yıl yöneten Nazarbayev, 2019 Mart ayında görevinden istifa etmiş, geçici cumhurbaşkanı görevini o dönemdeki Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev üstlenmişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap