SON DAKİKA

Haber > Dünya > Korona virüs hiç görülmedi: Bu kasabanın sırrı ne?

Korona virüs hiç görülmedi: Bu kasabanın sırrı ne?

01 April 2020 Wednesday - 14:28

Korona virüsün 12 bin 428 can aldığı İtalya’nın kuzeyinde bulunan bir kasabada hiç hasta görülmemesi dikkat çekti. Kasaba sakinleri korona virüse yakalanmamalarının nedeni olarak “Mucizevi suyu” gösteriyor.

Korona virüs salgınının Avrupa’da en çok can aldığı İtalya’da bir kasabada hiç virüs görülmemesi dikkat çekti. Ülkenin kuzeyinde yer alan Montaldo Torinese kasabasında yaşayan bazı insanlar kasabada virüsün görülmemesini “Mucizevi sulara” bağlıyor.

Şu anda 720 kişinin yaşadığı kasabadaki bir kuyuda bulunan suyun, 1800 yılında bölgede kamp kuran Napolyon Bonapart’ın askerlerini zatürreden kurtardığına inanılıyor. Avusturya güçleriyle karşılaşan Napolyon’un Marengo’daki savaşı kazandığı biliniyor.

5e83402067b0a910c8ca125d.jpg

The Guardian'da yer alan haberde kasabanın Belediye Başkanı Sergio Gaiotti, "Efsaneye göre Napolyon’un generalleri zatürre nedeniyle çok hastaydı. Temiz hava ve kırsal alanın saflığı, aynı zamanda bu kuyu sayesinde hepsi iyileşti. O süreçte su büyük ihtimalle yardımcı oldu. Ancak günümüzde kuyu kapalı ve su da sadece tarlaları sulamak için kullanılıyor. Oradan içemezsiniz" dedi.

Ancak Gaiotti, salgının henüz kasabada görülmemesini daha "inandırıcı" sebeplere bağladı. Gaiotti’ye göre temiz hava ve sağlıklı yaşam tarzının yanında salgının başından beri alınan önlemler bunda etkili oldu.

5e833f6b67b0a910c8ca1258.jpg

"EN BAŞINDAN BERİ ALINACAK ÖNLEMLERİ ANLATTIK"

Belediye başkanı, "Buralarda neredeyse hiç sanayi yok, çoğunluk zanaatkârlardan oluşuyor. En başından beri insanların posta kutularına güvende olmak için ne yapmaları gerektiğini anlatan uyarılar bıraktım; düzenli olarak elleri yıkamak, doğrudan temastan kaçınmak gibi... İnternet sitemizde de bu uyarılar yer verdik. Tüm ailelere maske dağıtan civardaki ilk köyüz ve hâlâ maske dağıtımını sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

5e833f4867b0a910c8ca124f.jpg

SALGININ GÖBEĞİNDE

Montaldo Torinese, sadece cumartesi günü 3 bin 658 yeni vakanın tespit edildiği bölgesel başkent Torino’dan 19 kilometre uzaklıkta. Piedmont ise İtalya’da salgından en çok etkilenen dördüncü bölge durumunda ve 8 bin 206 enfekte hasta bulunuyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap