SON DAKİKA

Haber > Dünya > Kazakistan'dan Putin'e beklenmedik darbe: Ruble kullanmayı reddetti

Kazakistan'dan Putin'e beklenmedik darbe: Ruble kullanmayı reddetti

25 Nisan 2022 Pazartesi - 11:59

Kazakistan ulusal varlık fonu Samruk-Kazına, Rus bankalarına yönelik yaptırımlar nedeniyle artık ruble cinsinden finansman sağlamayacağını açıkladı.

ABD öncülüğündeki Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımları, Moskova ile arka bahçesinin ilişkilerini bozdu.

2008’de kurulan ve Kazakistan hükümetinin tek hissedarı olduğu Samruk Kazına, ulusal demir yolu, posta servisi ve hava yolu şirketleri de dahil olmak üzere pek çok şirketi bünyesinde bulunduruyor.

İşte bu ulusal varlık fonu Samruk-Kazına, Rus bankalarına yönelik yaptırımlar nedeniyle artık ruble cinsinden finansman sağlamayacağını açıkladı.

Karara kızan Rus basını “Kazakistan, Rusya'ya ihanet ederek Batı'ya boyun eğdi.” başlığı attı.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Enstitüsü Orta Asya ve Kazakistan bölümü yöneticisi Andrey Grozin, bu kararın nedeninin Batılı ülkelerinin Kazakistan’a baskı uygulaması olduğunu fikrini dile gtirdi. 

Kazakistanlı üst düzey yetkililerin, kendi ülkelerine de yaptırım uygulanmasından endişe ettiklerini açıkladıklarına işaret eden Rus uzman, Batı’nın baskısına maruz kalan Kazakistan elitlerinin, Avrupa ve ABD bankalarındaki varlıkları için kaygı duyduklarını belirtti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap