SON DAKİKA

Haber > Dünya > Kazakistan'dan BM'nin Barış Gücüne katkı: Yüzlerce asker gönderiyor

Kazakistan'dan BM'nin Barış Gücüne katkı: Yüzlerce asker gönderiyor

30 Haziran 2022 Perşembe - 14:59

Kazakistan, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü misyonu kapsamında Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Mali ve Lübnan’a 430 asker göndereceğini duyurdu.

Son dönemde uluslararası alanda ün kazanan Kazakistan'dan BM hamlesi geldi.

Kazakistan Meclisinin ortak oturumunda milletvekilleri konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesini onayladı.

Buna göre, Kazakistan BM Barış Gücü misyonu kapsamında 430 askerini Orta Afrika, Kongo, Mali ile Lübnan’a gönderecek.

Savunma Bakanı Ruslan Jaksılıkov, Parlamentoda yaptığı konuşmada, bölgede ve dünyada ulusal güvenliğe yönelik oluşan yeni riskler karşısında askerlerin savaş becerilerini güçlendirme ve pratik deneyim kazanma konusunun önemli olduğunu vurguladı.

Jaksılıkov, "Bu bağlamda, BM Şartı’nın 7. maddesi uyarınca Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin Orta Afrika, Kongo, Mali ve Lübnan’da barışı koruma misyonlarına katılımının artırılmasının uygun olduğu kanaatindeyim. Kazakistan, hem kurmay subayları hem de askeri gözlemcileri başta olmak üzere BM misyonlarında en çok talep gören piyade, tıbbi, istihbarat, mühendislik ve askeri polis birimlerini göndermeye hazır." ifadelerini kullandı.

Sene başında akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar sonrası gösteri ve çatışmaların sahne aldığı Kazakistan'da Devlet Başkanı Comert Kasım Tokayev, KGAÖ'dan barış gücü askeri istemişti.

Rusya öncülüğünde ülkeye gelen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü askerleri, olayların bastırılmasına yardım etmişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap