SON DAKİKA

Haber > Dünya > Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin istifa etti

Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin istifa etti

01 Şubat 2022 Salı - 12:51

Ocak ayı başında çatışmaların yaşandığı Kazakistan'da Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin istifa etti. Nigmatulin, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e yakınlığı ile biliniyordu.

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlardan sonra protesto ve çatışmaların yaşandığı Kazakistan’da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev zamanında göreve gelen Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin de görevini bıraktı.

Nigmatulin’in istifa etmesiyle, devletin üst kademesindeki Nazarbayev’e yakın son bürokrat da görevini bırakmış oldu.

10 yıldır Kazak Parlamentosunun alt kanadı olan Meclis'in başkanı Nigmatulin'in başkanlık görevi ile milletvekilliği de sonlandırıldı.

Nigmatulin, burada yaptığı konuşmada, Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'e desteklerinden dolayı teşekkür ederek, "Özellikle parlamentoda çıkarlarını temsil etmemize güvenen seçmenlerimize ve tabii ki bu üç dönem ortak çalışmalar yürüttüğümüz milletvekillerine şükranlarımı iletiyorum." dedi.

Kazak Meclisi, Nigmatulin’in yerine oy birliğiyle yeni Meclis Başkanı Yerlan Koşanov’u seçti.

Koşanov, en son Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olarak görev yapıyordu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap