SON DAKİKA

Haber > Dünya > İşgalde 20 yıl sonra bir ilk! İngiltere Afganistan'dan ayrıldı

İşgalde 20 yıl sonra bir ilk! İngiltere Afganistan'dan ayrıldı

29 Ağustos 2021 Pazar - 12:12

İngiltere, Afganistan işgalini dün saat 21.25'te Kabil Havalimanı'ndan gerçekleşen son uçuşla tamamladı.

İngiltere, Afganistan'dan yaptığı son tahliyeleri dün saat 21.25'te tamamladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tahliye operasyonlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Johnson yaptığı açıklamada, 20 yıl önce, 11 Eylül saldırılarının ardından tüm insanlar için daha parlak bir gelecek yaratmak amacıyla ilk İngiliz askerinin Afgan topraklarına ayak bastığını hatırlattı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Twitter'dan yaptığı açıklamada, tahliye operasyonunda son uçuşun dün gerçekleştiğini duyurdu.

Ben Wallace paylaşımında "Bu gece (28 Ağustos) 21.25'te son Kraliyet Hava Kuvvetleri uçağı Kabil Havalimanı'ndan ayrıldı ve askeri ve Afgan personelin tahliyesine son verildi. 14 gün içinde 165'ten fazla uçuşta 15 binden fazla kişi uçakla taşındı. Silahlı kuvvetlerimizle gurur duymalı, daha iyi bir yaşam için gelenleri ağırlamalı ve geride kalanlara üzülmeliyiz. Onlara olan borcumuz ayrılmamızla bitmiyor. Alınacak çok ders olacak ama son 20 yılda inanılmaz başarıların, cesaretin ve kurulan dostlukların sonsuz örnekleri de var. Hayatını kaybedenleri unutmayacağız." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin Afganistan'daki 20 yıllık askeri varlığı sona erdi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 20 yıl önce, 11 Eylül saldırılarının ardından tüm insanlığa barış getirmek (!) amacıyla ilk İngiliz askerinin Afgan topraklarına ayak bastığını hatırlatarak, "Son İngiliz askerlerinin ülkeden ayrılması, son 20 yılda feda ettiğimiz her şeyi ve elde ettiğimiz her şeyi derinlemesine düşünmek için bir an. Afganistan'daki angajmanımızın doğası değişmiş olabilir ancak ülke için hedeflerimiz değişmedi. Son 20 yılın kazanımlarını korumak ve Afgan halkına hak ettikleri geleceği vermek için şimdi elimizdeki tüm diplomatik ve insani araçları kullanacağız." dedi.

TAHLİYELER ARASINDA 2 BİN 200 ÇOCUK BULUNUYOR

İngiltere'nin Kabil'deki büyükelçiliği, Afganistan'da diplomatik bir varlık yeniden kurulana kadar geçici olarak Katar'a taşınacak.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, tahliye edilenler arasında, en küçüğü sadece 1 günlük yaklaşık 2 bin 200 çocuk bulunuyor.

Afganistan'dan yapılan tahliyeler, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana İngiltere'nin en büyük askeri tahliyesi olarak kaydedildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap