SON DAKİKA

Haber > Dünya > İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi

İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi

04 June 2015 Thursday - 11:07

İran'ın, İdlib'de kaybedilen bölgeleri yeniden ele geçirmek ve hükümet taraftarlarının moralini yükseltmek amacıyla Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdiğ

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Suriye’nin Lazkiye vilayetine gelmesinin ardından yaptığı “Suriye ordusuyla hazırladığımız, önümüzdeki günlerde yaşanacak sürprize tüm dünya şaşıracak” açıklaması sonrası, İran’dan 15 bin savaşçının Suriye’ye gittiği iddia edildi.

Lübnan merkezli yayın yapan The Daily Star’a Lübnanlı bir siyasetçinin verdiği bilgiye göre İran, Irak ve Afganistan’dan toplanan savaşçılar, Şam ve Lazkiye bölgesine getirildi. Savaşçıların İdlib eyaletinde el Kaide’nin Suriye kolu el Nusra Cephesi öncülüğündeki 'Fetih Ordusu’nun ele geçirdiği bölgelerin yeniden kazanılması için başlatılacak operasyonda yer alacağı konuşuluyor.

OPERASYONUN 2 AMACI VAR

Kasım Süleymani’nin tasarladığı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da “tereddütlü bir şekilde kabul ettiği” planın ilk amacının savaş sahasında üst üste yenilgiler alan Suriye ordusunun ve hükümet taraftarlarının moralini yükseltmek olduğu belirtildi. İkinci hedefin ise Haziran ayının sonuna kadar İdlib'de kaybedilen bölgeleri yeniden ele geçirmek olduğu öne sürüldü.

İran’ın, müttefiki Suriye’de elde edeceği başarının Batı’yla sürdürdüğü ve bu ay sonuna kadar uzatılan nükleer görüşmelerde de elini güçlendirmesi amaçlanıyor. Suriye ordusu son dönemde İdlib ve Palmira gibi merkezlerden askeri kayıpları önlemek için hızlıca çekilmiş, bunun İran’ın tavsiyesi olduğu iddia edilmişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap