SON DAKİKA

Haber > İran Avrupa'ya rest çekti, ABD'ye karşı koruma istedi

İran Avrupa'ya rest çekti, ABD'ye karşı koruma istedi

31 Temmuz 2019 Çarşamba - 12:07

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Avrupa ülkeleri, Tahran'ı ABD yaptırımlarından koruyamadığı sürece, 2015 nükleer anlaşmasına yönelik taahhütlerimizi daha da azaltmaya kararlıyız" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen sene nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesiyle başlayan, İran'ın da anlaşma kapsamında verdiği taahhütlerini artık yerine getirmeyip nükleer çakışmalara hız vermesiyle tırmanan gerilim devam ediyor.

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara karşı Avrupa'dan istediği somut desteği bulamayan Tahran yönetimi, Avrupa ülkelerini uyaran yeni bir açıklama yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Avrupa ülkeleri, Tahran'ı ABD yaptırımlarından koruyamadığı sürece, 2015 nükleer anlaşmasına yönelik taahhütlerimizi daha da azaltmaya kararlıyız" dedi.

İRAN YAPTIRIMLARIN PENÇESİNDE

İran, ABD'nin bastırmasıyla zor zamanlara geçiriyor. Washington yönetimi, İran'a ağır ambargolara uyguluyor ve bu yaptırımlara katılmayan devletleri de tehdit ediyor. 2015 yılında imzalanan anlaşmanın diğer tarafları olan Avrupalı ülkeler ise, İran'ın tekrar başlattığı nükleer çalışmalara son vermesini istiyor. Tahran yönetimi de "bizi yaptırımlardan koruyun ve bize ambargo uygulamayın" diyerek bir çıkış yolu arıyor. Avrupalı devletler İran'a "sizin yanınızdayız" mesajı veriyor ancak, Tahran yönetiminin istediği somut desteği henüz hayata geçirmiş değil.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap