SON DAKİKA

Haber > Dünya > IMF'den ‘ürküten kriz' uyarısı: Gelecek yıl bazı ekonomiler çökebilir

IMF'den ‘ürküten kriz' uyarısı: Gelecek yıl bazı ekonomiler çökebilir

03 Aralık 2021 Cuma - 09:24

Emperyalistlerin baskı aracı Uluslararası Para Fonu (IMF), birçok ülkenin gelecek yıl 'korkunç bir krizle' karşı karşıya olduğunu ve bazı ekonomilerin çökebileceğini açıkladı.

Emperyalizmin emelleri için çalışan IMF’den ürküten uyarı geldi

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, G20'deki gelişmiş ekonomileri borç kurtarma girişimlerini genişletmeye ve iyileştirmeye çağırdı."Düşük gelirli ülkelerin yaklaşık yüzde 60'ının yüksek risk altında veya borç sıkıntısı içinde" olduğuna dikkat çeken Georgieva, "G20 kreditörleri, borç yeniden yapılandırmalarını hızlandırmayı kabul etmedikçe bazı ülkelerde ekonomik çöküş görebiliriz." dedi.

Düşük gelirli ülkeler krizle karşı karşıya

Hangi ülkelerin krizle karşı karşıya olduğunu belirtmeyen Georgieva, sadece "düşük gelirli ülkeler"den söz etti.

G20'deki gelişmiş ekonomiler, 'yardım' programını geçen yıl, yoksul ülkeleri borç ödeme sorunlarıyla karşı karşıya bırakan salgının ortasında açıkladı.

G20, DSSI'nin süresini iki kez uzattı, ancak IMF ve Dünya Bankası, kreditörkeri artan borç yüküne yardımcı olmak için daha fazlasını yapmaya çağırıyor. Program kapsamında yardım için uygun 73 ülke bulunuyor.

Dünya Bankası, yoksul ülkelerdeki borç yüklerinin 2020'de yüzde 12 artarak 860 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyor.

Şu ana kadar yalnızca Çad, Etiyopya ve Zambiya borç erteleme programına başvurdu ancak onlar da "önemli gecikmelerle" karşı karşıya kaldı.

Bu arada Georgieva, özel bir şirkete borcunu yeniden yapılandırma ihtiyacı nedeniyle Çad'ın programının askıya alındığını bildirdi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0
IMF

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap