SON DAKİKA

Haber > Dünya > Hava kirliliğinden dolayı okullar tatil edildi

Hava kirliliğinden dolayı okullar tatil edildi

24 Aralık 2015 Perşembe - 12:37

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da hava kirliliğinden ötürü ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim yapan okullar bugün tatil edildi.

Hava kirliliği okulları tatil ettirdi... Balkan ülkelerinden Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da devam eden hava kirliliği insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştı. İlköğretim ve lise düzeyinde eğitim yapan okullar bugün hava kirliliği nedeniyle tatil edildi. Özellikle doğuda bulunan Tuzla, Lukavats ve başkent Saraybosna’da insanlar maskelerle dolaşmaya başladı. Yetkililer, Tuzla’nın şu an sadece ülkenin değil, Avrupa’nın en kirli havaya sahip olan şehri olduğunu belirtiyor.

Saraybosna’da da durum farklı değil. Şehrin havasındaki sülfürdioksit oranının ciddi artışı, insanların zorlukla nefes almasına sebep oluyor. 1 metreküp havadaki sülfürdioksit oranının 500 mikrogram seviyesine ulaşması insan sağlığını tehdit noktası olarak biliniyor. Bu rakam, Saraybosna’da yaklaşık 2 katı olarak ölçüldü. Hava kirliliği uçak seferlerini de etkilemiş durumda. Yılın bu dönemi özellikle Saraybosna Havalimanı’ndan günlerce uçakların kalkamadığı zamanlar yaşanıyor. Haftalardır devam eden kirliliğinin daha ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap