SON DAKİKA

Haber > Dünya > Finlandiya Cumhurbaşkanı: ''PKK'ya yardıma devam edeceğiz...''

Finlandiya Cumhurbaşkanı: ''PKK'ya yardıma devam edeceğiz...''

30 Haziran 2022 Perşembe - 15:09

NATO zirvesinde yapılan mutabakatın mürekkebi kurumadan Finlandiya Cumhurbaşkanı'ndan skandal bir açıklama geldi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye insani yardım yapmayı sürdüreceğini açıkladı. Benzer bir açıklama dün İsveç’ten de gelmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı dörtlü görüşme sonrası varılan güvenlik mutabakatının ardından İsveç ve Finlandiya’nın, NATO üyelik süreci başladı.

Fakat mutabakat metninde terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ve FETÖ, PKK ile birlikte terör örgütleri arasında yer aldığı halde, önce İsveç ve sonra Finlandiya, 48 saat içinde mutabakat metnine aykırı açıklamalarda bulundu.

İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson, “İade yapmayacağız. Türkiye’nin birine ‘terörist’ demesi, o kişiyi terörist yapmaz” dedi.

Daha sonra Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’ye suçlu iadesi politikamız değişmedi. Bizim terörist olduğuna karar vermediğimiz kimse iade edilmeyecek. YPG ve FETÖ terörist olarak tanımlanmıyor. Metinde bu yok. Biz Finlandiya olarak, YPG’ye ve kontrol ettiği bölgelere insani yardım yapmaya devam edeceğiz.”

Fakat mutabakat metninde, terör örgütü PKK, PKK’nın Suriye uzantısı YPG ve FETÖ’ye ek olarak, bu örgütlerin uzantılarının faaliyetlerinin bitirilmesi ve bu örgütlere üye kişilerin Türkiye ile yapılacak görüşmelerden sonra iade edilmesine ilişkin maddeler bulunuyor.

Mutabakat metninde bu konuda İsveç ve Finlandiya’nın, Türkiye ile anlaşması gerektiğini belirtiliyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap