SON DAKİKA

Haber > Dünya > Esad itiraf etti

Esad itiraf etti

08 Aralık 2015 Salı - 15:24

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye iç savaşında ABD ve Rusya tarafından desteklenen PKK'nın Suriye kolu Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) silah desteği verdiğini belirterek, ellerinde bunun belgesinin olduğunu ifade etti.

Esad'in, İngiltere'nin The Sunday Times gazetesine verdiği röportajın tam metni Suriye resmi haber ajansı SANA'nın internet sitesinde yayınlandı.

Esad, röportajda PYD'nin, Suriye ordusuyla aynı bölgelerde teröristlerle mücadele ettiğini savundu. Bölgedeki PYD'nin çoğunlukla Suriye ordusu tarafından eğitildiğini ve desteklendiğini belirten Esad, "Belgelerimiz var. Kendilerine silah ve mühimmat gönderdik. Çünkü onlar da Suriye vatandaşları ve teröre karşı mücadele etmek istiyorlar. Aynı şeyi Suriye'deki birçok diğer grupla da yapıyoruz. Çünkü Suriye'nin her bir bölgesine ordu gönderemezsiniz" dedi.Esad, 2021'e kadar devlet başkanı olarak görevde kalıp kalmayacağı, bu tarihten önce referandum ya da devlet başkanlığı seçimi olup olmayacağı ve seçim yapılacaksa ne zaman yapılacağı yönündeki soruları şöyle yanıtladı:

"Bu, siyasi bir süreçle ilgili. Sürece karar verilirse benim de diğer tüm Suriye vatandaşları gibi seçime katılma hakkım var. Her neyse bunları konuşmak için çok erken. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi şimdiye kadar bu süreçle ilgili bir karar alınmadı."

 

Rusya ve İran'ın Suriye konusundaki tutumunun hatırlatılması üzerine Esad, "Rusya'nın oynadığı rol, büyük önem taşıyor. Bunun, Suriye'de hem askeri hem de siyasi arenada önemli etkileri var. Ancak bu rol olmadan hükümet ya da devletin çökeceğini söylemek farazi olur. Suriye'deki çatışmaların en başından bu yana hükümetin düşeceği iddia edildi. Önceleri birkaç haftada, sonda birkaç ayda, daha sonra da birkaç yılda denildi. Kesin olan Rusya'nın en başından beri Suriye halkına ve hükümetine verdiği destekle, İran'ın güçlü ve emin desteğinin Suriye devletinin terörle mücadeledeki kararlılığında önemli bir yere sahip olduğudur" ifadelerini kullandı.

Esad, Suudi Arabistan'ın kendisini Suriye'nin geleceğiyle ilgili ciddi görüşmelere davet etmesi durumunda cevabının ne olacağı ve Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin zarar görüp görmediği sorusuna da "Siyasette imkansız diye bir şey yoktur. Özellikle Suriye ile ilgili politikalarını değiştirmeye hazırlarsa biz onlarla (Suudi Arabistan) görüşmeyi sorun etmeyiz" yanıtını verdi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap