SON DAKİKA

Haber > Empire State büyüklüğündeki göktaşı dünyayı teğet geçecek!

Empire State büyüklüğündeki göktaşı dünyayı teğet geçecek!

02 Ağustos 2019 Cuma - 12:04

Geçtiğimiz hafta Mısır'daki Keops Piramidi, diğer adıyla Büyük Giza Piramidi boyutunda bir göktaşının dünyaya yakın bir mesafeden geçmesinin ardından bu kez de New York’un en ikonik yapılarından birisi olan Empire State büyüklüğündeki bir göktaşı, dünyaya yakın bir mesafeden geçecek.

Bilim insanlarından yapılan açıklamaya göre, ABD’nin New York kentinin en popüler binalarından birisi olan Empire State büyüklüğündeki ‘2006 QQ23’ isimli asteroid, 10 Ağustos’ta gezegenimiz Dünya'yı teğet geçecek.

Geçtiğimiz hafta Mısır'daki Keops Piramidi, diğer adıyla Büyük Giza Piramidi boyutunda bir göktaşı gezegenimize yakın bir mesafeden geçerek uzay boşluğundaki yoluna devam etmişti. 

Peki dünya olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı?

Hollywood filmlerinin en popüler konularından biri olan bu senaryoya cevap NASA'dan gelmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA'ya göre, böylesi bir durumda geleceğimiz hiç de parlak değil.

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union'ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth, bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.

Nuth'a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.

Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap