SON DAKİKA

Haber > Dünya > Bomba iddia: Ülkeyi sığınaktan yönetiyor

Bomba iddia: Ülkeyi sığınaktan yönetiyor

04 Mayıs 2020 Pazartesi - 15:20

Rusya’da korona virüs salgını her geçen gün artış gösterirken Rusya’da gündemine bomba gibi bir iddia düştü. Başkan Vladimir Putin’in başkent Moskova’nın yakınlarındaki bir sığınaktan yönettiği iddia edildi.

Rusya’da korona virüs salgınıyla mücadele sürerken bir yandan da virüs her geçen gün artış gösteriyor. Yaşananların ardından ise gündeme bomba gibi bir iddia ortaya atıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Nisan ayı ortasından bu yana ülkeyi başkent yakınlarındaki bir sığınaktan yönettiği iddia edildi.

HALKI SORUMLU TUTTU

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in tedavisi sürerken, Sağlık Bakanı Mihail Muraşko televizyona çıkarak salgının şimdiki boyutlara ulaşmasından halkı sorumlu tuttu.

Salgının yüksek yayılım hızına rağmen ölümlerin düşük kalması dikkat çekiyor. Son 24 saatte ülke genelinde 10 bin 581 kişide daha virüs tespit edildi. Ülkede toplam vaka sayısı 145 bin 268'e yükselirken; toplam can kaybı da 1356'ya ulaştı.

ÜLKEYİ SIĞINAKTAN MI YÖNETİYOR?

Rusya lideri Putin’in, nisan ayı ortasından bu yana ülkeyi başkent yakınlarındaki bir sığınaktan yönettiği konuşuluyor.

Vakaların en çok görüldüğü Moskova’da Belediye Başkanı Sergey Sobyanin karamsar tablo çizerek, “Hastalıkla ilgili son gelişmeler bizim Çin yolunda değil, Avrupa modelinde salgını geçireceğimizi gösteriyor” uyarısında bulundu.

Vaka sayısının daha da artacağı tahmin edilen Başkent Moskova’da önlem olarak ek 20 bin hasta yatağı hazırlanıyor.

UZALTILMASI GÜNDEMDE

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce 12 Mayıs’a kadar uzattığı kısıtlamaları, 9 Mayıs’ta halka hitaben yapacağı yeni konuşmasında ay sonuna kadar yeniden uzatması bekleniyor.

Durumun ciddiyetini Kremlin de kabul etti. Putin’in fiziki olarak dış dünyadan izole şekilde çalıştığını anlatan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Anlaşılan salgınla ilgili oluşan durum karşısında bir süre daha çalışmalarımızı kısıtlayıcı tedbirler altında yürütmek zorunda kalacağız. Bu önlem ve tedbirler özellikle Devlet Başkanı Vladimir Putin’in durumunu da kapsıyor” dedi.

30 Nisan’da korona virüse yakalandığını duyuran Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in sağlığıyla ilgili ilk resmi açıklama yapıldı.

Başbakanın Sözcüsü Boris Belyakov, Mişustin’in Moskova’daki bir hastanede tedavi gördüğünü belirterek, “Başbakanın morali yerinde. Uzman hekimler denetiminde tedavisi sürüyor. Başbakan ayrıca kabineyle bağlantısını kesmiş değil. Her gün kendisine getirilen belgeleri inceliyor, ilgili kabine üyeleriyle telefon görüşmeleri yapıyor” dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap