SON DAKİKA

Haber > Dünya > BAE’den Suriye’ye 10 yıl sonra ilk yüz yüze ziyaret

BAE’den Suriye’ye 10 yıl sonra ilk yüz yüze ziyaret

10 Kasım 2021 Çarşamba - 11:28

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da bir araya geldi. İkili ilişkilerin gündeme geldiği görüşme on yıl sonra gelen ilk yüz yüze temas olma özelliği taşıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Şam’daki bu ziyarette BAE ile Suriye arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığı bildirildi.

Suriye Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan açıklamada, Bakan Abdullah bin Zayid Al Nayhan ile Beşar Esad arasında yapılan görüşmede, ortak çıkarlar doğrultusunda çeşitli alanlarındaki ikili işbirliğinin geliştirilmesi ve sektörlerdeki yatırım ortaklıklarını güçlendirme çabalarının yoğunlaştırılmasının ele alındığı bildirildi.

BAE’nin devlet ajansı WAM, söz konusu görüşmeye ilişkin "BAE, Suriye’nin güvenliği, istikrarı ve birliği konusundaki istekliliğinin altı çizildi" ifadeleri yer aldı.

BAE üç yıl önce elçiliğini açmıştı

Takvimler 2018 yılını gösterdiğinde ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'den gelen büyükelçi atamaları sonrasında "normalleşme" ihtimali yüksek sesle konuşulmaya başlanmıştı. BAE, Suriye'nin başkenti Şam'da 2011 yılında kapattığı Büyükelçiliğini 2018 yılında yeniden açmıştı.

ABD'den tepki geldi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington’un görüşmeden ve gönderilen sinyallerden endişe duyduğunu belirtti. Price, "Bölgedeki ülkeleri, Surive’deki rejimin Esad’ın son 10 yılda Suriye halkına yönelik kıyımlarını ve ülkenin büyük bir kısmına insani yardım ve güvenliğin sağlanmasını engellemeye devam etmesini dikkate almaya teşvik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap