SON DAKİKA

Haber > Dünya > Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan'ın işgali altında

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan'ın işgali altında

27 September 2020 Sunday - 12:36

Ermenistan, Azerbaycan mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini bir kez daha hedef aldı. Saldırgan tutumunu sürdüren Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutuyor.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları devam ediyor. Ermeni güçler yine sivil yerleşim yerlerini hedef aldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin cephe hattı boyunca geniş çapta saldırı düzenlediğini duyurdu.

Terter, Ağdam, Çıraklı, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerine bağlı köyler Ermenistan'ın hedef aldığı noktalar arasındaydı.

Yoğun bombardıman sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan siviller olduğu bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Ermeni saldırılarına karşılık verildi" açıklamasını yaptı.

Ermenistan saldırganlığın dozunu artırdı

Cephe hattında sık sık tacizlerde bulunan Ermenistan, 12 Temmuz'da Tovuz'u hedef alarak saldırganlığın dozunu artırdı. Sınırdaki tepeleri ele geçirmek istedi. Çatışmada, Azerbaycan ordusundan 1'i tümgeneral 12 asker şehit oldu. Azerbaycan saldırılara karşılık verdi, işgalci girişimler püskürtüldü. 

21 Eylül'de aynı bölgede çatışmalar yeniden alevlendi. Azerbaycan ordusundan bir asker şehit oldu, bir asker de yaralandı.

"Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutuyor"

1980'lerin sonundan itibaren iki ülke arasında gerginlik hiç son bulmadı. Ermenistan yönetimi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlık kazanan komşularının topraklarına göz dikti.

İşgalci politikalar güden Erivan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutuyor. Dağlık Karabağ ile Laçın, Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Cebrail, Kelbecer, Zengilan bölgeleri halen Ermeni işgali altında. 

30 yıla yakın süredir devam eden işgalde on binlerce sivil katledildi, 1 milyona yakın insan göçmen konumuna düştü. 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

K.Atamer
yaklaşık bir ay önce
Bence pkk itlerinin soydaşları olan ermenistan'da özerk bir mini prodetip bir devlet kursunlar.Bizim için sorun olmaz.Nasılsa birbirini parçalyan ikiside it sürüsüdür.
delibekiroğlu61
yaklaşık bir ay önce
bunların her biri Türkiye üzerine oynanan oyunlardır. Yunanı havlatanla Ermeni yi havlatan aynıdır. güneyde pkk-ypg de havlatan yine aynı ülkelerdir. bunlar maşa bu filmi biz Osmanlı zamanında da gördük. uyanık olmalı ve silahlana bildiğimiz kadar silahlanmalıyız. çünkü elimizden alınmak istenen Lozan dan sonra ki raunttur. unutmayalım. her türlü savaşa hazırlıklı olalım TÜRKİYEM.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap