SON DAKİKA

Haber > Dünya > Azerbaycan lideri Aliyev'den Ermenistan'a uyarı: Karabağ'ı unutun

Azerbaycan lideri Aliyev'den Ermenistan'a uyarı: Karabağ'ı unutun

16 Haziran 2022 Perşembe - 15:14

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, ''Dağlık Karabağ'ın statüsü konusunda taleplerde bulunan Ermenistan'ı uyararak, savaş sebebidir'' ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'de Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi tarafından düzenlenen 9. Küresel Bakü Forumu'nun açılışında konuştu.

Aliyev, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü sorgulama mahiyetinde Karabağ'dan toprak taleplerine tepki gösterdi.

Azerbaycan'da "Dağlık Karabağ" adında bir idari birim bulunmadığını hatırlatan Aliyev, Ermeni tarafından bu konuya yapılacak herhangi bir göndermenin yeni çatışmaya yol açacağı uyarısında bulundu.

"DAĞLIK KARABAĞ'IN STATÜSÜNÜ TARTIŞMAK FAYDASIZ"

Aliyev, Ermenistan'dan Dağlık Karabağ'ın statüsü hususunda bazı beyanlar duymaya başladıklarını belirterek, bunun faydasız ve Ermenistan için tehlikeli bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Dağlık Karabağ Özerk Vilayetinin 1991'de Azerbaycan parlamentosunun kararıyla feshedildiğini hatırlatan Aliyev, "Ermenistan hükümeti bunu anlamalı ve tarihi yeniden yazmaya çalışmaktan vazgeçmelidir. Ermenistan, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya devam ederse, Azerbaycan'ın başka seçeneği kalmayacak ve Ermenistan'ın toprak bütünlüğünü sorgulayacaktır" dedi.

"ZENGEZUR'U KOPARDILAR"

Ermenistan'ın toprak bütünlüğünü sorgulamaya tarihsel olarak da haklarının bulunduğunu belirten Aliyev şunları kaydetti:

"Son yüzyılın tarihi, Sovyet hükümetinin 1920'de Azerbaycan'ın tarihi bölgesi olan Zengezur'u kopararak Ermenistan'a verdiğini açıkça gösteriyor. Bu nedenle, Ermenistan Karabağ'daki Ermeniler için statü talep ediyorsa, Azerbaycan neden Batı Zengezurlu Azerbaycanlılar için statü talep etmesin.

Çünkü oranın tamamında Azerbaycanlılar yaşıyordu. Bu konu çıkmaz bir duruma neden olabilir. Ermenistan hükümeti, 2. Karabağ Savaşı'nın derslerini unutmamalı, bu dersleri iyi öğrenmeli ve Azerbaycan'a karşı herhangi bir toprak iddiasından kaçınmalıdır."

BİNALİ YILDIRIM DA KATILDI

Foruma Aliyev'in yanı sıra Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili de katıldı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da foruma katılarak konuşma yaptı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap