SON DAKİKA

Haber > Dünya > ABD ve Rusya Esad konusunda yakınlaşıyor mu? Zirvede "Suriye" detayı

ABD ve Rusya Esad konusunda yakınlaşıyor mu? Zirvede "Suriye" detayı

23 Haziran 2021 Çarşamba - 15:48

Suriye iç savaşının başlangıcından bu yana Rusya ile görüş ayrılığı yaşayan ABD, Esad konusunda Rusya ile yakınlaşıyor mu? Rus yetkili Biden ile Putin'in Suriye konusunda yakınlaştığını duyurdu.

Sözde Arap baharıyla 2011 yılında iç savaşa sürüklenen Suriye'de, milyonlarca Suriyeli mülteci konumuna düşerken, binlerce Suriyeli yaşamını yitirdi. 10 yılı aşkın bir zamandır süren iç savaş sürecinde 2000 yılından beri Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Beşşar Esad, iç savaş döneminde gerçekleştirilen 2. seçimi de kazanmıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Beşar Esad'ı tebrik etmek için Şam'a gitti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Borisov, Cenevre'de gerçekleştirilen Biden-Putin zirvesine ilişkin önemli bir detay verdi. Borisov'un açıklamaları iç savaştan bu yana Suriye'nin geleceği konusunda görüş ayrılığına sahip olan ABD ve Rusya'nın görüşmenin ardından yakınlaştığı yorumlarına neden oldu.

Yeni Suriye hükümetinin hemen işe koyulmasını bekliyoruz" diyen Rus yetkili, "Son devlet başkanlığı seçimlerini, ülke halkının sizin politikanıza güveni olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Rusya'nın, Suriye’nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne ve Suriye halkının geleceğine kendisinin karar verme hakkına koşulsuz saygı gösterilmesi gerektiği yönündeki ilkeli tutumu biliyorsunuz" diyen Borisov, Rus ve Amerikan bakış açılarında da yakınlaşma olduğunu açıkladı.

THIQA ajansının aktardığına göre Putin-Biden zirvesinde Rusya ve ABD arasında Suriye konusunda doğrudan diyaloğun devam etme olasılığının konuşulduğunu belirten Borisov, "Beşar Esad'ın bu konuda bilgilendirdiğini" belirtti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap