SON DAKİKA

Haber > ABD'li çiftçiler iflas ediyor

ABD'li çiftçiler iflas ediyor

11 Şubat 2019 Pazartesi - 15:06

ABD'de iflas eden çiftçi sayısı son 10 yılda zirveye çıktı.

The Wall Street Journal gazetesinin, Amerikan Federal veri analizlerine dayandırarak verdiği haberde, ABD'nin üç farklı tarım bölgesindeki çiftçi iflasları son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi.

2018 yılında, Illinois, Indiana ve Wisconsin eyaletlerinde iflas eden çiftçi sayısı 2008 yılı ile karşılaştırıldığında ikiye katlandı. North Dakota ve Arkansas'ı içine alan eyaletlerde de çiftliklerdeki iflas oranı yüzde 96'ya yükseldi.

Habere göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amerikan tarım ürünlerinin en büyük alıcılarından Meksika ve Çinle olan ticari savaşları ülkenin tarım pazarı ve çiftçilerin gelirleri üzerinde daha fazla baskı oluşturdu.

ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatında ekstra gümrük vergisi uygulamaya başlamasıyla Meksika ve Çin de benzeri bir adımı ABD'ye uygulamıştı.

Gazeteye göre, hem ülkedeki düşük süt fiyatları hem de Meksika ve Çin'den gelen peynire karşılık olarak uygulanan gümrük vergisi, çiftçilerin bu pazardan çekilmelerine neden oldu.

İflaslardaki artışa karşın çiftçilerin para kaybederken tarım ve hayvancılığa devam ettikleri vurgulanırken, USDA'nın tahminlerine göre 2018 yılında ortalama bir Amerikalı çiftçinin geliri 1548 dolar düştü.

Tarım kiralayıcıları, iflas avukatları ve çiftçi danışmanları daha fazla çiftçinin borç yatağına gireceği uyarısı yaparken bankalar ise çiftçilere bu ilkbahardaki hasat döneminde ihtiyaç duydukları krediyi vermekte direniyor.

Gazete ayrıca Amerikalı çiftçilerin, Trump yönetiminin Çin ile yaptığı ticaret savaşları sırasında kaybettikleri pazar payını geri almayı umduklarını aktardı.

 
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap