SON DAKİKA

Haber > Dünya > AB’den Çin’e şok: Uygurlara baskı uyguladığı için yaptırım kararı aldı

AB’den Çin’e şok: Uygurlara baskı uyguladığı için yaptırım kararı aldı

30 Kasım 2021 Salı - 11:36

Avrupa Birliği, Çin'in Uygur ve diğer Müslüman halklara yaptığı baskıya tepki olarak yaptırım kararının uzatıldığını duyurdu. Dört Çinli diplomat ve bir Çin merkezli şirketi kara listeye alındı.

Avrupa Birliği,  Çin’in Müslümanlar uyguladığı baskıyı affetmedi, Pekin yönetimine karşı yaptırım kararı aldı.

Önümüzdeki ayın başlarında resmen kabul edilecek olan karar, Aralık 2020'nin sonlarında imzalanan Çin-AB yatırım anlaşmasını tehlikeye atmasına rağmen alındı. 

AB, üst düzey bir güvenlik direktörü de dahil olmak üzere dört Çinli yetkiliyi, Çin'in Doğu Türkistan bölgesindeki insan hakları ihlalleri suçlamaları nedeniyle Mart ayında yaptırım listesine ekledi.

Pekin, Avrupalılara kendi yaptırımlarıyla karşılık verdi.

AB'nin Çin'e yönelik yaptırımları, Tiananmen Meydanı'ndaki demokrasi yanlısı gösterilere rejimin yaptığı baskının ardından 1989'da AB'nin silah ambargosu uygulamasından bu yana ilk önemli "kısıtlayıcı önlem" oldu.

AB'nin kara listeye aldığı isimler arasında kuzeybatı Çin'de Müslüman Uygurları toplu olarak tutuklamakla suçlanan Sincan Kamu Güvenliği Bürosu müdürü Chen Mingguo da yer alıyor.

AB, Chen'in ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu söyledi.

AB, yaptırım kararının gerekçesi olarak ise, "Uygurlara yönelik büyük çaplı keyfi gözaltılar ve aşağılayıcı muamele" olduğunu açıkladı.

Çin'in AB Büyükelçisi Zhang Ming, AB ile uzun süren müzakerelerin ardından, "Avrupa tarafının neden olduğu engeller" nedeniyle yatırım anlaşmasının tehlikede olduğunu söyledi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap