SON DAKİKA

Haber > Dünya > 2020 yılının bir felaketi daha kapıda

2020 yılının bir felaketi daha kapıda

09 Temmuz 2020 Perşembe - 17:42

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren örgüte göre dünya 2020-2024 yılları arasında endüstri öncesi döneme göre en az 1 santigrat derece daha sıcak olacak.

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) ve İngiltere Meteoroloji Ofisi, küresel ısınmadaki sıcaklık değişimlerine ilişkin yeni analizlerini paylaştı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren örgüte göre dünya 2020-2024 yılları arasında endüstri öncesi döneme göre en az 1 santigrat derece daha sıcak olacak.

Örgütün tahminlerine göre yüzde 20 ihtimalle sıcaklık aynı dönemde 1,5 derecelik kritik sınırı aşacak. Önceki tahminlere göre bu oran yüzde 10 civarındaydı.

Bilim insanları iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önlemek için ısınmanın 1,5 derecenin altında olması gerektiğini düşünüyor.

Dünya liderlerinin 2015 yılında imzaladığı Paris Anlaşmasına göre devletler gezegenin endüstri öncesi döneme göre 2 santigrat derece ısınmasını engellemeye çalışacak.

Covid-19'daki üretim durgunluğu nedeniyle doğaya salınan karbondioksit emisyonu miktarı azalmıştı. Ancak dünya normalleşmeye devam ederken emisyon miktarları yeniden artmaya başlıyor.

SALGINLARI ORTAYA ÇIKARIYOR

Ebola, kuş gribi, MERS, Nipah virüsü, SARS, Zika, AIDS ve son olarak Covid-19 salgınlarında insalığın doğaya müdahalesini görmek mümkün. Tarım alanlarının düzensiz bir şekilde genişlemesi, ormanların yok edilmesi hayvanların yaşam alanlarını daraltıyor.

Doğa kendi haline bırakıldığında karşılaşmayacak türler bu daralma nedeniyle bir arada yaşamaya çalışıyor. Bu da farklı türlerdeki hastalıkların birbirine geçmesi için ideal ortamı oluşturuyor.

 

 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap