Transfer şart!..

08.Ağustos.2017

Ligin başlamasına bir hafta kala Çaykur Rizespor’un kadrosu az çok şekillendi diyebiliriz. Geçen sezondan beri gelen oturmuş bir kadro ve şimdiye kadar yapılan üç yeni transfer... Yapılan üç transfere bakacak olursak, kaleci Cihan’ın idmanlarda gösterdiği performans beni oldukça memnun etti. Şimdilik yeri Gökhan’ın arkası ama lig maratonunda Gökhan’ı keserse de ben şaşırmam.

Bir diğer transfer Mehmet Uslu, tecrübesi ile ilk 11’in değişmezi olur. Sol ayak adrese teslim ortaların sahibi, ters taraftan duran toplar Mehmet’in ayağından kavisli bir şekilde ceza sahasına iner ve bu toplar rakip için hep tehlike arz eder.

Mehmet’in eksikliği ise gidip gelmelere “ciğerini” fazla dinlendirmesi, yani temposu düşük. Bir diğer transfer Paraguaylı Samuido ise idmanlarda esiyor, maçlarda ne verir bize beklemek lazım. Kafa toplarında etkili gördüm, tekniği fena değil, çabukluk da var bu çocukta. Hikmet hoca bizzat gözleriyle izleyip beğenmişse bir bildiği var demek ki.

Forvetin her bölgesinde görev alacak durumda. Yeni sezonda biz bu oyuncuyu daha çok Kweuke’nin yanında tamamlayıcı pozisyonda izleyeceğiz. Bir nevi leşçi veya piç golcü de diyebiliriz. Çaykur Rizespor’a vites yükseltecek transferler bundan sonra olacaktı ama bu saatten sonra zor. TFF’nin 5+3’ü kabul etmeyeceği kesinleşti gibi. Süper Lig’den bizim gibi alt lige düşen kulüplerin yabancı oyuncu sayısında sıkıntı yaşıyor.

Zaten Türk futbolunda ne doğru ki! Hele de Rizespor istedi diye TFF bu zamana kadar neyi yapmış? Sizin anlayacağınız bu takıma taş çatlasa bir veya iki oyuncu takviyesi daha gelir. Burada olmazsa olmaz stoper. En az iki yerli veya bir yabancı stoper alınması elzem. Bu mevki Rizespor’un sezon boyunca ağrıyan bölgesi olur. 10 numara her sezon olduğu gibi içerden çözülecek. Bu Özgür olur, Recep olur, Samu, Süleyman olur... Rize şehri siyasetten çok güçlü. T.C’nin ilk iki kırmızı plakası Rizeliye ait. Buna bir de Spor Bakanlığı eklendi. Bu dönemde Rize ve Çaykur Rizespor’un bunun nimetlerinden faydalanamıyorsa “taht”larda sorun yok atanan “baht”larda sorun var demek. Allah Rize’ye taht verdi ama baht vermedi.

Bu takım bu sene yeniden ayağa kalktı kalktı, kalkamadı en az 5 – 10 sene geriye gider. Yönetim özellikle tesis, yatırımlar ve sponsorlar konusunda Rizespor’a yeni şeyler kazandırmalı ve bunlar kalıcı olmalı. Başkan Metin Kalkavan’ın bu konular hakkında çabaları var ama şimdi onun deyiyişle soyut değil, somut şeyler görme zamanı.

Rizeli artık her sokağın girişinde yazılan “geçici olarak vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” tabelasını görmek istemiyor. Gücün zirve yaptığı bu dönemde el birliği ile şimdi icraat zamanı. Başta Çaykur Rizespor’umuz olmak üzere hemen hemen her konuda atanan bahtlar lütfen icraat yapalım, Rize’mize yeni tesisler kazandıralım.