Trabzonspor

Futbol yok kazanmak var!

Trabzonspor oyun olarak tat vermiyor ama 3 puana ulaşmasını biliyor...

07.Aralık.2017
Futbol yok kazanmak var!

Ligde son 3 maçını kazanıp zirve hesapları yapmaya başlayan Trabzonspor'u gazetemizin yazarları mercek altına aldı. Özağcı, Şener, Barçın ve Güneş çarpıcı tespitlerde bulundular.

 Sorular şöyle:

1- Trabzonspor’da teknik direktör Rıza Çalımbay’ın göreve gelişiyle neler değişti?

2-Trabzonspor zirveyle aradaki puan farkını kapatabilir mi? Yakalanan seri devam eder mi?

3-Trabzonspor kadrosu yeterli mi, ara dönemde Bordo-Mavili takıma transfer yapılmalı mı? 

4-Süper Lig’deki görüntüyü ve zirve yarışını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

İşte cevaplar:

 

MİRAÇ ÖZAĞCI

1-TADI TUZU YOK

Ben çok şeyin değiştiğine inanmıyorum. Oynanan futbol ortada! Bordo-Mavililer oynadıkları oyunla ne tat veriyor ne de zevk. Oynanan oyuna bakıyorum, sanki kör dövüşü yapılıyor sahada. Acelecilikle yapılan pas hatalarını mı ararsınız? Yapılamayan bir varyasyon mu ararsınız, kısacası futbol adına çok şey görmek mümkün değil. Rıza hocanın gelmesiyle, Trabzonspor’da değişen tek şey, takımın üç maçtır üst üste kazanmasıdır.

2-OYNAMADAN KAZANIYOR

Söylediğim gibi Trabzonspor oynamadan kazanıyor ama sonuçta kazanıyor. Ben her zaman şunu iddia etmişimdir: Trabzonspor’un iyi bir kadrosu var, her nedense takımda bir uyum sorunu var. Bu futbolcu topluluğunun ortaya koyduğu oyun çok daha farklı ve iyi olmalıydı. Eğer yeteneklerine göre oynayabilseydiler, Trabzonspor puan olarak da bulunduğu yerden yukarılarda olurdu. Çok kolay maçlar kaybettiler. Çok kolay goller yediler. Trabzonspor önündeki maçları asgari kayıpla atlatıp ligin devre arasına girebilirse, yukarılardaki takımlarla puan farkını kapatabilir. Ama tek şart var, o da sahaya yansıttığı oyunu çok yukarılara çekmesidir.

3-KADRO YETERSİZ

Bir kere şunu iyi algılamak gerek: Trabzonspor’un bu kadroyla şampiyon olması zor. Peki Trabzonspor ne yapmalı? Trabzonspor ligin bitimine kadar mutlaka zirve yarışında olmalıdır. Kısacası lig için kadro yeterli ama şampiyonluk için yeterli değil. Kesinlikle stoper mevkiine oyuncu alınmalı. Diğer mevkilerde fazlalık var. Ara transferde en fazla iki oyuncuyu, o da nokta atış olarak takımına katmalı. Bunların dışında yapılacak transferler Trabzonspor’a önemli külfet getirecektir. Zaten borç aldı başını gidiyor.

4- FAVORİM BEŞİKTAŞ

Her sezon olduğu gibi değişen bir şey yok. Değişen sadece Başakşehir’in ligin ilk devresine üç maç kala zirvede olmasıdır. Sıralamaya baktığımızda aynı takımları görmekteyiz. Galatasaray önemli bir hamle yapmıştı. Şu an ligde en iyi takım Beşiktaş. Dolayısıyla en iyi oynayan takım da Siyah Beyazlı ekiptir. Yarış yine zirvede olanların arasında geçecektir. Benim favorim Beşiktaş’tır.

 

SELİM ŞENER

1-EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ

Her kulübün yönetimi sezona girerken kaliteli ve skorer futbolcuları kadrosunda görmek ister. Bu oyuncuları oyuna katacak olan ve oyun planlamasını yani sistemini kuracak olan teknik adamlardır. Bazen evdeki hesap çarşıya uymaz. Kötü sonuçların sonunda her zaman olduğu gibi bilet de hocaya kesilir. Bu bir kan değişimidir ki Trabzonspor da böyle bir süreci yaşamıştır. Rıza hoca ile birlikte göze çarpan ilk şey; takım disiplini ile geçmişin kötü izlenimlerini silmek adına yapmış olduğu hamlelerdir. Bunda tam olmasa bile başarılı olmuştur. Takım oyunu olmazsa olmaz olduğuna göre yeni kurmaya çalıştığı sistem için zamana ihtiyacı olduğu da bir gerçektir.

2-SONUÇLARA ALDANMAYIN

Hemen hemen her sporsever, Trabzonspor’un yakaladığı galibiyet serisinden ve fikstürdeki yerinden memnun görünebilir. Oysa Trabzonspor’un ismine yakışır oyunu sahaya yansıtamadığı da ortadadır. Önümüzdeki son üç maçını da kazanabilir ve zirvede kendine yer bulabilir Bordo-Mavililer. Sorun bu değildir. Bence Rıza hocanın raporuna göre yönetim şişkin kadroyu azaltıp devre arasında 3-4 tane, daha yaşı genç kaliteli futbolcu katılımı ile takım bütünlüğünü sahaya yansıtacak ekiple başarılı olabilir. Trabzonspor yönetiminin ince eleyip sık dokuyarak bu transferleri yapması gerekir desek de yönetimin bu konudaki karnesinin çok zayıf olduğu da unutulmamalıdır.

3-SİSTEME UYAN OYUNCU ŞART

Trabzonspor’un kadrosunu Beşiktaş’la, Fenerbahçe’yle, Galatasaray’la bir tutamayız. Hatta pek çok takımın dahi kadrosu yerli yerinde kurulmuş olup bizden bir iki adım öndedir. Yani yanlış transferlerle dünyanın parasını ödüyoruz. Menajerlere mahkum olarak futbolcu alıyoruz. Şimdi Rıza hocanın bu hatalara düşmeden sistemine uyan futbolcuları alması gerekiyor.

4-AH O GÜNLER  OLMASAYDI!

Bence şampiyonluk yarışı Beşiktaş-Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki mücadeleye bağlıdır. İkinci yarı çok takım zirvede  yer kapmak için mücadele eder. Trabzonspor da bu yarışta olur olmasına da yönetimi tutabilsek! Öylesine yönetimsel hatalar yaptılar ki. Sporseverler o günleri hatırlamak dahi istemiyor.

 

BEKİR BARÇIN

1-ŞANS VE BURAK FAKTÖRÜ VAR

Aslına bakarsak bence değişen fazla bir şey yok. Aynı takım sahada oynuyor. Futbolda şans faktörü önemlidir ve Rıza hoca da şu an bunu yaşıyor. Defansın kötü ama gol yemiyorsun. Bence Burak Yılmaz faktörü ön plana çıktı. Burak olmasaydı kötü sonuçlar devam ederdi. Mesela son maçta takım dökülüyordu. Oynamadan maç kazanıldı.

2- KAFALAR RAHAT OLUNCA

Son üç maç kazanıldı diye zirve hesabı yapılmamalıdır. Bu çok yanlış ve bedeli ağır olur. Takım iyi oynamıyor, sadece puan alıyor. Futbol kimsenin hoşuna gitmiyor. Şu an için zirve hesabının yapılması erken. Trabzonspor’un epey daha yol alması gerekiyor. Tabii ki kazanmak moral ve oyuncuların kendilerine güvenmesi açısından çok önemlidir. Bordo-Mavililer önündeki üç maçı kazanır, zirvedeki rakipler de puan kaybederse tabii ki farklı tablo ortaya çıkar. Takımın şu an avantajı kafaların rahat olmasıdır.

3- KADRO ASLINDA KÖTÜ DEĞİL

Kadro bence yetersiz falan değil. Fakat bu kadro iyi oynatılmıyor. Mesela orta sahada kaliteli oyuncular var ama bir türlü istenilen oyun sahada yok. Bunun uyum sıkıntısından kaynaklandığını düşünüyorum. Futbolcular birbirlerini daha iyi tanısa iyi futbol ortaya çıkacaktır. Ama kaliteli bir stoper takviyesi mutlaka yapılmalıdır.

4- ‘FIRSAT KAÇIRDIM’ DİYEMEZ

Evet, ligde zirvedeki takımlar inişli çıkışlı bir grafik sergiledi son haftalarda. Trabzonspor rakiplerinin peşini bırakmaz belki ama ilk haftalarda kaybettiği puanlara da yanacağını düşünmüyorum. Çünkü puan kaybettiği maçlarda çok kötü oynadı. Hani iyi oynayıp kaybetse o zaman eyvallah derim ama öyle değil. Trabzonspor yarışın içinde belki kalabilir ama en önemli hedefi Türkiye Kupası olmalı. Trabzonspor’un bu kulvarda hata yapmaması gerekiyor.

 

ZEKİ GÜNEŞ

1-BİRAZ DAHA SABREDİLMELİ

 Rıza hoca işini severek iyi yapan bir kardeşimizdir. Mutlaka geldiğinden beri Trabzonspor’a katkıları olmuştur. Bir kere bu saha sonuçlarından belli oluyor. 5 haftadır takım yenilmiyor. Üç maçtır da galip geliyor. Buradan anlaşılacağı gibi Rıza hoca geldiği günden beri yaptığımız değerlendirmede başarılı görünüyor. Biraz daha sabır etmek gerek.

2-BURAK’IN KATKISI ORTADA

Trabzonspor, her sezon zirve yarışında olmuştur. Olmak zorundadır. Trabzonspor ligin dört büyük takımından birisidir, şampiyonluktan başka bir hedefi olmamalıdır. Galibiyet serisini devam ettirdiğinde, Trabzonspor yukarıdakilerle puan farkını mutlaka kapatacaktır. Buna ek olarak da daha iyi oynamalıdır. Şu an futbol şansı Trabzonspor’un yanındadır. Oynamadan kazanıyor. Burak alındığında çok eleştiriliyordu ama takıma nasıl katkı yaptığı ortadadır.

3-KADRO LİG İÇİN YETERLİ

Trabzonspor yeterli transferi bana göre yapmıştır. Hatta kadro şişkinliği vardır. Önceliği elindeki kadroyu eksiltmek olmalıdır. Transfer yapacaksa bir iki oyuncuyu geçmemelidir. Bir de şu var, yaparsa ne olacak? Şampiyon mu olacak? Hayır. O zaman neden transfer yapılıp bir daha borçlanmaya gidilsin? Kadrosu lig için yeterlidir.

4-YANLIŞ ANLAŞILMASIN

Şenol Güneş kardeşim olduğu için belki yaptığım değerlendirme farklı algılanacaktır. Ama gerçekleri de söylemekte fayda vardır. Lige baktığımızda en iyi kadrosu olan, en iyi futbolu oynayan Beşiktaş’ı görmekteyiz. Bir de adamlar kaç kulvarda mücadele ediyorlar. Oturmuş ve birbirini tamamlayan oyunculardan kurulu. Hani Trabzonspor da böyle bir kadroya sahip olabilseydi. Şampiyonluk için geçen sezon olduğu gibi aynı takımların yarışacağı görülmektedir.