Çalımbay’dan Trabzonspor açıklaması!

Trabzonspor’un eski teknik direktörü Rıza Çalımbay, Karadeniz ekibinden ayrılış sürecini hakkında açıklamalarda bulundu.

17.Haziran.2018
Çalımbay’dan Trabzonspor açıklaması!

Bordo-Mavili kulüpte birçok olumsuzluklar yaşadığının altını çizen Çalımbay, yönetimden ve taraftarlardan gerekli desteği görmediğini söyledi. İşte Çalımbay’ın yaptığı bir birinden önemli açıklamalar;

Aslında lig bizim için iyi bitti

 “Aslında lig bizim için iyi bitti. Ama daha da iyi olabilirdi. Benim en büyük şansızlığım Trabzonspor’un en sıkıntılı döneminde çalışmış olmam. Onun için istediğimiz şeyleri yapamadık. Her şeyden önce böyle bir kriz döneminde oraya gittik. Kriz döneminde oraya gittiğimiz için biraz sıkıntı yaşadık.”

Ben devam etmek istemedim

 “Yönetim benimle görüştü, fikrimi aldı. Ancak ben devam etmek istemedim. Çünkü Trabzonspor’da çok olumsuzluk yaşadım. Gerekli desteği görmedim. Benden önceki teknik direktörler bir sürü transfer yapmış ama benim istediğim 1-2 oyuncuydu, alınamadı. Elimdeki kadro benim kurmadığım bir kadroydu. Şimdiki yönetim transfer yapar belki ama bana çalıştığım dönemde destek, transfer lazımdı. Şimdi takımın başına gelen Ünal hoca (Karaman) daha şanslı. Ünal hocaya mutlaka transfer yapmak zorundalar.”

Kriz olduğu için zaten bizi çağırdılar

 “KRİZ olduğunu biliyorduk da bu kadar fazla olduğunu bilmiyorduk. Kriz olduğu için zaten bizi çağırdılar. Ama önemli değil ben alışkınım. Bundan önce Antalyaspor’daydım. Antalyaspor sonuncu iken aldık 5. yaptık. Burada da aynı şekil oldu. Hem saha içi hem de saha dışında sorun vardı. Tabii saha dışında daha çok vardı. Saha içinde olanlar maalesef saha dışına yansıyordu. Ama biz her şeye rağmen güzel işler yaptık. Tek sıkıntımız devre arası transfer yapamamamız. Eğer transfer yapabilseydik daha iyi olacaktı. Kulübe 1 kuruş para harcatmadık ve 50 milyonun üstünde para kazandırdık. Biz zor şartlara rağmen bir şeyler yaptığımıza yürekten inanıyorum. Bir ara 12 maç yenilmeden gittik. O ara bir şansızlık yaşadık. Berabere kaldığımız maçların 3-4’ünü kazanabilirdik. İşte bu devre arası takviye yapamamamız biraz pahalıya patladı.”

Takımın bir an önce düzlüğe çıkmasını istediler

 “Takımın bir an önce düzlüğe çıkmasını istediler. Biz de düzlüğe çıkardık. Göreve geldiğimizde takım 11. sıradaydı. Biz 5. yaptık. Eğer transfer yapabilseydik daha da yukarılara oynayabilirdik. Bir de Burak’ın sakatlanması bizi etkiledi. Burak’ın olmadığı maçlarda son maç hariç 1 maç kazanabildik. Rodallega, N’Doye onları da kullanmaya çalıştık, ancak istediğimiz bazı şeyler olmadı ama bu imkansızlıklara rağmen iyi şeyler yaptık.”

Trabzon’da kaosu çok seviyorlar

“Trabzon’da kaosu çok seviyorlar. Yani berabere kalsak bile inanılmaz bir şekilde tepki veriyorlar. Seyirci baskısı önemli değil. Normal bu, taraftar her zaman iyiyi ister. Hele hele Trabzon’da yıllardan beri istenilen şeyler olmayınca baskı olması gayet normal ama bunu bazen çok abartıyorlar. Bazen yerel basın kötü durumlarda çok ağır şeyler yazıyor. Bunları da ulusal basın kullanıyor. Bu yazılanlar da takıma zarar veriyor. Trabzon’da istenilen şeyler olmadığı için yılların üzüntüsü var. Başarı içinde planlı programlı gitmek lazım. Örneğin biz Trabzon’u tanıdık. Sorunları, sıkıntıları gördük. Tam şehri takımı tanımışken sezon bitti, görevi bıraktık. Mukavelem bitti. Yeni yönetim geldi. Kendine göre bir yol çizecek. Küçülmeye gidiyor. O zamanda biz yönetimin önünü açtık ve görevi bıraktık.”

Az alıp öz alacaksın

 “Bence fazla. Yavaş yavaş indirmek gerekiyor. Az alıp öz alacaksın. Hatta kriter koyacaksın. Serbest bırakılmalı ama kriter koyulmalı. O kritere uyacak oyuncu alınmalı. Okay Yusuf ve Abdülkadir, Türk futbolunun geleceği açısından önemli oyuncular. bunlar daha iyi yerler gelecekler. Bu oyunculara sahip çıkıp biraz daha gelişmeleri için her şeyi yapmak gerekiyor. Üçü de hem insan, hem de oyuncu olarak süper insanlar. Çok daha iyi olacaklar.”