Sıkıntı var!

11.Eylül.2017

Dün akşam ki maçta iki farklı devre yaşandı. İlk yarıdaki hem oyuncu hem de oyun yapısı çok istediği gibi oynamasına müsait değildi Trabzonspor’un. Yine defanstan oyun kuramıyordu, orta sahadan çıkamıyordu, pas oyununu kötü oynadı. Özellikle orta sahadaki oyuncuların dağınıklığı ve birbirlerine çok uzak mesafeli oluşu kötü oyunun en büyük sebeplerinden biriydi. Gençlerbirliği ilk yarıda topun arkasında kalıp hızlı hücumlarla çıktı.

Trabzonspor’u oynatmamaya çalıştı. Trabzonspor’un yarın yine oynayacağı maçlarda defanstan oyunu başlatarak oynamaya çalışacağı bir oyun yapısı var. Bunu şuana kadar çözemedi. Bu Trabzonspor için büyük bir sıkıntı. Örneğin Okay baktığımız zaman hem orta sahada hem stoper pozisyonunda takımın en katkılı oyuncularındandı. Ama oyun başlatma adına Trabzonspor’un Okay’a nasıl bir yardımcı olacağını bilemiyorum.

Ersun hocanın bu anlamda biraz daha detaylara girmesi gerekiyor. Kucka’nın performansının daha yukarı çıkması gerekiyor. Sosa ilk maçı olmasına rağmen topla olduğu dakikalarda iyi göründü ama fiziksel olarak şuan belki biraz oyundan erken düştü. Ama topla katkısı Trabzonspor’a daha fazla olacağını düşünüyorum. Dün akşam Burak çok durgundu. Burak ikinci yarı Yusuf’un ona yakın oynadığı dönemlerde hem biraz pres yapmaya hem de oyun da kalmaya çalıştı. İkinci yarı oyun çok daha farklı oldu, özellikle Abdülkadir’in oyuna girişi takımı ateşledi. Aslında Trabzonspor’un her iki kanadının da Abdülkadir gibi oyuncularla oynaması gerekiyor.

Çabuk, topu öne hızlı taşıyan, adam eksilten oyuncularla oynaması gerekiyor. Olcay’ın baktığımızda daha yavaş bir oyun yapısı var. Pozisyon bilgisi oyun bilgisi yüksek bir oyuncu ama Trabzonspor sıkışan bir orta sahayı kenarlardan özellikle çabuk seri oyuncularla aşması gerekiyor. Bunu dün tek taraflı yaptı. Oraya baktığımızda tek Abdülkadir ile oynanan sağ taraf oldu. O da ters ayaklı ama çok doğru işler yaptı.

Oyunun genel özetine bakıldığı zaman Trabzonspor’un pas oynamaya çalışan bir oyun yapısı var ama çizgileri de kullandığı süre içinde oyundaki etkisini de artırabilir. Zor döndü maç. Bu maç dönmeye de bilirdi. Çok erken farklı değişiklikler yaptı Mesut hoca. Oda takımın genel yapısını etkiledi. Bakıldığı zaman maçı 1-0’dan genç oyuncuların katkısıyla 3-1’e çevirmek dün akşam için en büyük kazançtı.

Yazarın Diğer Yazıları