Şehrin futbol aklı...

11.Nisan.2017

Yerlerde sürünmekten kurtulduğu için sevinin elbet. Dört, beş kat fazla paralara kurulan kadroların diplerde kalması kabul edilir mi? Bu kadar iş bilmezlik hangi cümlelerle ötelenir? 82 puanlık kadro dağıtıldıktan sonra kaç kere yeniden yapılandı Trabzonspor unuttunuz mu? Ne oldu bu şehrin futbol aklına? Sahasında üç gol attığı maçta bir puan alamıyor, neredeyse horon, düğün kutlanacak.

Baştan sona oyunun hakimi ligin lideri rakip yokmuş gibi engel görmeden kalenin önüne geliyor, atıyor, kaçırıyor. Sadece rakip çıkarken sınırlı sayıda kaptığı toplarla çabuk hücum yapabiliyor takımın.

Hiç tartışmasız zayıf takımında kalıyor. Neredeyse bir atağını bile beş, altı pas sonrası geliştirme becerisi gösteremeyecek kadar yetersizsin. Oynayanlardan maç sonu sıralama yapsan ilk on bire bir futbolcun bile girmez durumunu izlemisşin.

Şu oluşan durum sene başı hazırlık kampında yakalanmalıydı. 8 transfer tam uyumlu direkt katılmalıydı. Kaç kereler tekrarlanan milyon liralar sokağa atılmadan ihtiyaca uygun futbolcu alınmalıydı.

Aralar dahil her transfer döneminde ortalama 6-7 futbolcu alır mı bir kulüp? Futbolu bilenler, futboldan anlayanlar cevap versin.

Mevcutların hangisi yıldız? Efsane futbocluları yazmıyorum bile. Hami gibi, Şota, Fatih Tekke, Ünal, Szymkowiak, Jaja, Colman... Aklı selim bir kıyaslar mısınız? Kazım hoca, Beşiktaş'ın 4 yıllık yapılanma üzerine şampiyon olduğunu söylemiş.

Biz yılları unuttuk, sayamaz olduk hoca. Son beş yılda Beşiktaş'tan daha fazla paraya daha fazla futbolcu aldığımızı çok iyi hatırlıyoruz ama olmadı.

Yapılanamadı Trabzonspor nedense. Birincide yapıyordunuz, neredeyse virüs girdi içeri, yıkıldınız. İkinci seferinde niye gelip, niye gittiğinizi tır kamyonunu tesislere getirdiğinizde anlamıştık.

Ha bu sefer anlatılamaz... Yatalak hasta ettiniz, sonra değneklerle yürümeye sevinir ettiniz. Sayın Usta, Kazım Hoca; şu andan itibaren bu futbolcu grubu tam on sene bir arada oynasa da şampiyon olamaz. Tam olarak sene başı yazdığım gibi bu futbolcular yardımcı rol oyuncusu.

Asla, hiçbiri baş rol değil. O forma içinden geçenler arasında iki, üç on bir yapsak hiçbiri o kadrolara giremez. Son maç yorumumda "Kalite Farkı" koydum başlığı; antrenman, taktik, sistemle kapanamaz o açık çok iyi biliyorsun Kazım hoca.

Transfer defonuzu es geçerek, şu ara şu futbolcu grubu maç kazanıyor, puanlar topluyorsa sebebi sizin tarzınızdır söyleyeyim Kazım hoca...

Fakat, kaç futbolcu daha kaç paralara alınca o seviyeye gelir Trabzonspor sormak isterim. Seneye şampiyon olacaksa Trabzonspor, şu kadrodan kaçı o takımın ilk on birinde olacaktır?