Oynanan futbol tatmin etmiyor

06.Ekim.2017

Muhabirimiz Selim Denizalp Rizespor’u mercek altına aldı... Çaykur Rizespor’da son haftalarda oynanan futbol kimseyi tatmin etmiyor. Teknik Direktör Hikmet Karaman ve kurmayları lige verilen milli arada yaptıkları değerlendirmede bazı noktaların olumlu, bazı noktaların da olumsuz olduğuna kanaat getirerek, özellikle savunma bölgesinde yapılan hatalar üzerine yoğunlaştılar. İşte Çaykur Rizesporlu futbolcuların artıları ve eksileri:

Gökhan: Çaykur Rizespor’un 1 numaralı file bekçisi olan Gökhan Akkan yan toplarda yaptığı hatalar nedeniyle eldivenleri genç kaleci Cihan’a bırakma noktasına geldi. Teknik heyetin bunun üzerine kaleci Gökhan’ı son kez uyardığı öğrenildi.

Orhan: Sağ bekte yeşil – mavili takımın demirbaşları arasında yer alan deneyimli oyuncunun savunmada yaptığı artılar, şampiyonluk hedefleyen bir takımın hücuma vereceği katkıda eksiye dönüşüyor. Teknik heyetin bu bölge için genç Sinan’a şans vermesi bekleniyor.

Milosevic: Takımın savunmada sigortası. Elazığ maçında yaşadığı sakatlık üç gole patladı. Teknik kadro İsveçli oyuncuyu Samsunspor maçına kadar yetiştirmeye çalışıyor.

Saadane: Faslı oyuncu takım içinde canla başla mücadele eden birkaç isimden biri. Bu futbolcunun artan formu teknik kadroyu oldukça memnun ediyor.

Ümit Kurt: Kadro dışı kaldıktan kısa bir süre sonra affedilen deneyimli oyuncunun hamle eksikliği göze çarpan ilk tespit. Sol ayağı ile tüm toplara müdahale ederken pozisyonunu kaybeden Ümit Kurt, geçen sezon Süper Lig’de en fazla hava topu kazanan oyuncu olmasına rağmen bu sezon lige iyi başlayamadı.

Mehmet Uslu: Sol bekte Özgür Çek ile tatlı bir rekabet yaşayan Mehmet, tempolu oyunlarda gidiş dönüşlerde sorun yaşıyor. Elazığ maçında yaptığı penaltı tecrübeli oyuncuya yakışmadı.

Özgür Çek: Lige iyi başlayan sol ayaklı oyuncu ilk iki haftadan sonra düşüşe geçti. Son maçta teknik heyet tarafından yedek kulübesine çekilen Özgür Çek’in yeniden toparlanması için çalışmalar yapılıyor.

Recep: Yeşil – mavili takımın en çok çalışan isimlerinin başında yer alıyor. Girdiği gol pozisyonlarında topları kalecinin üzerine vurması bu oyuncunun eksikliği olarak değerlendirilirken, teknik kadronun Recep Niyaz’ın performansından oldukça memnun olduğu öğrenildi.

Robin Yalçın: Gurbetçi oyuncu Alman disiplini altında her maç aynı tempoda mücadele veriyor. Yaratıcılıktan eksik, daha çok defansif bir futbol ortaya koyan Robin bu ligde yaşanan yabancı oyuncu kontenjanı nedeniyle o bölge için alternatifsiz duruyor.

Petrucci: Elazığ maçında piyango ona çıktı ve tribünlere çıkmak zorunda kaldı. Aynı Robin gibi mücadeleye dayalı bir futbol ortaya koyuyor. Çaykur Rizespor bu ligde şampiyon olmak istiyorsa orta sahada düz değil, aklıyla dik oynayan yaratıcı oyuncu sayısını artırmalı.Robin, Petrucci ve Saadane aynı tip oyuncu. Bunun ceremesini yeşil – mavili takım geçen sezon Süper Lig’de çekti ve küme düştü. Bu sezon akıllanmadan hatanın daniskasını yaptılar ve o bölgeye ne bir baba topçu, ne de aklıyla, tecrübesini birleştiren bir ismi katmadılar. Bu ligde şampiyonluk hesapları orta saha oyuncunun kalitesinden geçer. Yeşil – mavili takım sadece Recep’in ayağına bakarak maç kazanacaksa işi çok ama çok zor.

Süleyman: İlk 11 bu oyuncuya yaramıyor. Bir hafta evvel Balıkesir maçında Oğulcan’a maç sonu akıl veren gurbetçi oyuncu bir hafta sonra Elazığspor maçında aynı hatayı yaparak gol pozisyonlarını cömertçe harcadı. Kalitesi ile sorun yok, bu futbolcu toparlanırsa Rizespor vites atlar.

Oğulcan: Sezona iyi giren oyuncu, son haftalarda takımla birlikte düşüşe geçti, toparlanması şart.

H.İbrahim: Daha fazla süreyi hak eden oyuncuların başında yer alıyor. Lincoln: Bu ligde Rizespor şampiyonluğu hedefliyor. Yani yarışmacı takımsın. Lincoln gibi 18 yaşında gelişmeye açık bir oyuncu tek başına bir takımı sırtlayamaz. Yetenekleri doğrultusunda ileride çok daha iyi olabilir ama Rizespor’un o vakti yok. Dolayısıyla teknik kadro beden eğitimi öğretmeni değil, şampiyonluğu hedefleyen bir takım koçu, geliştirmeye değil, maç kazanmaya çıkmak zorunda. Lincoln sana maç kazandırır mı? Önce ilk 11’e monte olması gerekiyor. Bu tempo ile bu mücadele ve sert ligde işi çok zor gibi.