Ön iyi, ya arka blok!

11.Eylül.2017

Şu Gençlerbirliği karşısında pozisyon üretmede... Şu Gençlerbirliği karşısında baskı kurmada... Şu Gençlerbirliği karşısında coşkulu oynamada... Şu Gençlerbirliği karşısında varyasyon yapmada... Şu Gençlerbirliği karşısında kenarları kullanmada... Şu Gençlerbirliği karşısında pas trafiği yapmada... Zorlanıyorsan! Daha doğrusu bunları sahaya yansıtamıyorsun, bir yerlerde mutlaka kıble kaçığı oluyordur.

Eli, kolu, kanadı kırık. Üstelik ilk onbirden iki oyuncusu olmayan bir takım karşısında pozisyon verip, gol yiyorsan yine bir yerlerde sıkıntı var demektir. Maçın zor geçeceği oyunun daha ilk dakikalarında belliydi. Çünkü Trabzonspor oyuna iyi başlayamadı. Çünkü Trabzonspor oyunu önde kuramadı. Çünkü Trabzonspor oyuna coşkulu tempolu ve baskılı başlayamadı.

Çünkü Trabzonspor bir türlü oyunu rakip alana forse edemedi. Hal böyle olunca da maç ancak son bölümünde kopabildi. O da Gençlerbirliği takımının tamamen oyundan düşüp mücadele edecek hali kalmadığından Trabzonspor oyunun son bölümünde baskılı oynayıp hem pozisyon buldu hem de iki gol attı. Burası maçın gidiş geliş hattıydı! Ya futbolcu tanımı olarak bireye inersek ne deriz?

Öyle ya, milyon Eurolar verilip sözde önemli oyuncular kadroya dahil edilmişti. Öncelikle defans göbeğinden başlayalım. Dünyanın neresine giderseniz gidin Mustafa Akbaş ile Uğur Demirok ikilisine forma verecek bırakın teknik adamı antrenör dahi bulamazsınız. Yok, ‘yerliymiş!’ Yok, ‘bizim uşakmış!’ Geçeksiniz bunları. Mustafa Akbaş bu performansıyla forma şansı bulabilir mi? O kadar sırıtıyor ki sahada. Uğur’u zaten saymıyorum. Kendisiyle ilgili düşüncelerimi daha önce yazmıştım. Tez elden, elden çıkartılmalıdır Uğur Demirok.

Kucka’ya gelince... Allah’ını seven Kucka’nın nasıl yıldız ve lider oyuncu olduğunu bana bir anlatsın! Anlatsın arkadaş. Belki adam üzerinden biz yanılıyoruzdur. Belki bizim göremediğimiz çok özellikler vardır kendisinde Sahi, Kucka nasıl bir oyuncudur? Takımı için ne yapar? Bir türlü anlayamadım. Kucka’ya milyon Eurolar verilmiş. Yazık, hem de çok yazık.

Bana göre Trabzonspor’un en önemli bölgesi forvet hattı. Sosa’nın da, Burak, Olcay ve Yusuf üçlüsüne eklenmesi Trabzonspor’u bu bölgede çok daha güçlü duruma getirdi. Bir de bunlara iyi olan Volkan Şen katıldığında Trabzonspor’un önünde rakip takımların durması zor gözüküyor. Hemen belirteyim; Ersun Yanal faktörünü de unutmamak gerek.

Kadro kurmada ve oyun düzeninde öyle çılgınlıklar yapıyor ki zaman zaman bizim simitçi Ali Haydar bile Yanal’a oldukça isyan ediyor. Yine de Gençlerbirliği karşısında zorda olsa üç puanla ayrılmak dünün en güzel yanıydı.

Yazarın Diğer Yazıları