Kimse kimseyi kandırmasın

12.Nisan.2017

Öz eleştiri yapmayan, eleştiriye açık olmayan insanlar başarılı olamazlar. Başarılı olmakta zorlanırlar. Öz eleştiri yapanlar, eleştiriye açık olan insanlar, hatalarını düzeltirler ve az hata yaparlar. İyi takım, oyunu forse eden takımdır. İyi takım, takım halinde hücum yapan takımdır. İyi takım, takım halinde takım savunması yapan takımdır.

İyi takım, tempoyu arttıran, tempoyu düşüren takımdır. İyi takım, skorda öne geçtiği zaman oyunu kendi lehine devam ettiren, oyunu bu skorla bitiren takımdır. Kaybedince çoğu kesim Trabzonspor’u alkışladı. Çünkü kaybedince belirli kesimlerin Trabzonspor’u eleştirmeyeceğini biliyorlardı. Ben ve benim gibi düşünenler, objektif olanlar bunları söyleyeceklerdir.

Trabzonspor büyük bir kimliktir. Trabzon dört bin yıllık bir tarihtir. Trabzonlular mağlubiyeti kabullenemez. Kaybedecek bir şeyleri olmayanlar saldırırlar, kazanırsam başarılı derler diye... Trabzonspor teknik kadrosu da maçı kazanırsam lideri yendim diyeceklerdi.

Teknik kadronun zenginleştirilmesi gerekir. Teknik adamlarla futbolun içinden gelme, antrenör deneyimi olan, saygınlık kazanmış kişilerin, profesyonellerinde, takım bünyesi içinde çeşitli adlarla görev yapmaları gerekir diye düşünüyorum.

Bu şekilde teknik kadronun sayısının artması ile bir elin sesinin olmadığı ellerin çoğalmasıyla, seslerin artmasıyla, beyinlerin birlikteliğiyle Trabzonspor’un geleceği de parlak olacaktır. Çok sesli düşünmek her zaman için faydalıdır.

Fikirler üretmek, tartışmak, sonuçta doğruyu bulmak demektir. İnsanların, şahısların hayırlı olmaları hem kendilerine hem de bulundukları camialara faydalar getirir. Kendisine güvenen, kendisine

saygısı, cesareti olan insanlar kaybettikleri zaman hatalar başlar. Destek olan insanlar ise bu saydıklarımla birlikte hatalarından dönerler, doğruyu bulurlar. Kelimeleri yerli yerinde kullanmazsak, her zaman her cümlede olup olmadık yerlerde kullanırsak hatalar peşi sıra gelir.

Dikkat! Trabzonluyu, Trabzonsporluyu kandıramazsınız. Bu kente üçüncü gelişiniz. Sezon başı transferler, gelen-giden oyuncular, ara transferde yine gelen-giden oyuncular, sonuçta bazı oyuncular takıma uyum sağlayacaklardır.

Bu kadar yapılan transferlerle ligi tanıyan, ligde yıllardır çalışan bir teknik kadro, Beşiktaş takımının yapılanmasından bahsediyor. Sen eğer 3-2 öne geçip bu maçı kazanamıyorsan, maça gelen 36 bin kişiden ve televizyonları başında maç seyreden Trabzonlulardan özür dilemelisin. Dikkat! Şehir senin, taraftar senin, stat senin, saha senin, mükemmel maç yöneten hakem var.

Senin tek yapacağın bu maçı kazanmaktı. Onu yapamadın. Dikkat! Beşiktaş takımını iyi analiz edememişsiniz. Dikkat! Trabzon'un şehir olarak ayrı bir yapısı vardır. Trabzonspor ayrı bir kimliktir takım olarak. Şu takım böyle yapmış, bu takım böyle yapmış söylevlerini bırakıp, ilerleyen haftalarda yeni sezonda Trabzonspor neler yapmalı, nasıl olmalı bunların çalışmaları yapılmalıdır. Dikkat! Alkışlar büyük Trabzonspor taraftarına, seyircisine ve Trabzon sevdalılarına...

Trabzonspor her şartlarda yanlarında olduklarından dolayı bravo! "Bir insanın vazgeçilmez olduğunu o insana hissettirirseniz, ilk vazgeçeceği insanlar siz olursunuz." Dikkat! Her şey Trabzonspor için...