Kazanılacak Abdilkadir Ömür, kaybedilmeyecek Yusuf Yazıcı...

13.Eylül.2017

Esteban, Kamil Ahmet, Hubocan, Bero, Castillo, Bongonda, Onazi, N’Doye, Rodellega, Abdülkadir. Bunlara yani Gençlerbirliği karşısındaki Trabzonspor yedeklerine Volkan ya da Durica’yı da eklediğinizde Süper Lig’de üst sıraları zorlaması muhtemel bir 11 oluşturmuşsunuz demektir. Bu konumuzun bir yanı... Diğer bir yanı ise, Onur, Mas, Uğur, Mustafa, Pereria, Okay, Kucka, Olcay, Yusuf, Sosa ve Burak’tan kurulu 11 ile Gençlerbirliği karşısına dikilen Trabzonspor’un ilk yarıda neredeyse futbol adına “sıfıra yakın” bir oyun sergilemesi...

Sonra hiç beklenmedik bir şekilde Abdülkadir Ömür ile ikinci yarıya başlanması ve oyunun da, futbolun da, maçın da kaderinin değişmesine neden olan mükemmel pas ile Olcay’ın ayağından gelen gol. Buradan öncesine, yani gollerin yolunu milimetrik hesapla açan Apdülkadir’in oyuna girişine kadar her şey anormal değil. Anormal olan, Gençlerbirliği karşısına dikilme yerine kulübeye yerleşen 11 içinden normal şartlarda sahaya sürülme ihtimali yüzde 50 bile olmayan Abdülkadir’in ikinci yarı 11’inde direk olarak yer alması.

Sorarım size, “Kaçınız bu yedek kadro içinde ilk değişiklik hakkı olarak Abdüldakir’i kullanırdı?” Onun için, bunu arada sırada ben de yapıyorum ama, teknik direktörün teknik işlerine fazla müdahil olmak, hele hele maç tamamlandıktan sonra “Ben olsam öyle yapardım, böyle uçururdum” demek pek doğru değil. Teknik adamlık farklı bir şey! Ersun Yanal’da bu farkı ortaya koydu. Kimilerine göre, “Hiç umulmadık şekilde kumar oynadı.” Öyle veya böyle! Sonuca baktığımız da, Ersun Yanal’ın kararı ile kazanılmış bir maç ve kazanılacak bir Abdülkadir ortaya çıkmıştır. Ancak; lütfen “kaş yaparken, göz çıkarmayalım!” Sosa geldi diye de, özellikle elinden mükemmel serbest atışları alınmaya çalışılan ve kaybedilmemesi gereken bir Yusuf Yazıcı’nın olduğunu da unutmayalım.

YERLİLİĞİ YEŞERTTİ!

Türk futbolunda bir zamanlar “yerlinin de yerlisi” ile şampiyonluklar elde etmiş olan Trabzonspor’un, Türkiye Futbol Ligi demeye bin şahit ister Süper Lig’deki takım kadroları içinde geçen hafta “yerlilik” adına da büyük bir hayra damga vurması, “yerli malı kullanmalı” sloganı ile yetişmiş biz yaştakileri oldukça mutlu eyledi. Gençlerbirliği karşısındaki 11’de, “Onur, Okay, Olcay, Uğur, Burak, Mustafa ve Yusuf” gibi 7 isimle yerlilik adına son yılların tarihi rekoruna imza atan Trabzonspor, öyle veya böyle bir kez daha ilklerin takımı olduğunu ortaya koymuştur.

*

Bu durum Trabzonspor adına futbol kamuoyunda olumlu eleştirilerin ardı ardına da gelmesine bile sebep olmuştur, olmaktadır. Çünkü; Ersun Yanal, Trabzonspor ile Türk Milli Takımı adına gerekeni yapınca, iş geldi Lucescu’ya dayandı. Haklı olarak da Erman Toroğlu’da konuyu gündeme taşıdığı ve sahada topu topu 5 yerlinin yer aldığı Antalyaspor-GS maçına giden Lucescu’yu, “Lucescu, Trabzon’a niye gitmedin?” diye sert bir dille eleştirdi.