50.Yıl-Trabzonspor

28.Temmuz.2017

1967 yılında kurulan Trabzonspor camiasından 50 yılda değerli başkanlar, yöneticiler, teknik adamlar, antrenörler, futbolcular, TV ve gazete yorumcuları geldi geçti.

Başarılı olanlar ve başarısız olanlar var. Her kesimden görev alanları şükran ve minnetle anıyorum. Bu 50 yıllık süreçte 6 lig şampiyonluğu ve 8 Türkiye Kupası ve 8 Süper Kupa kazanıldı.

Alın teri ve hizmetleri olanları kutluyorum, alkışlıyorum. Gelelim 2017-2018 İlhan Cavcav futbol sezonuna...

Yapılan açıklamalar hep şampiyonluk üzerine. Kadro yapılanmasına baktığımda geç kalınıyor, transferlerde bir tek başkan uğraşıyor, diğer kesimlerden, profesyonellerden ses yok, ‘aman taşın altına girmeyelim’ izlenimi var.

Beyler, bir elin sesi yok, eller çoğalırsa, birlik beraberlik olursa, başarıya doğru emin adımlarla yürünülür.

Trabzonspor yönetimine bakınca istifalar çok oldu, yönetim içinden asil ve yedeklerden yeni bir görev bölümü yapıldı.

Birlik beraberlik için bir adım atıldı. Geçen seneden bu yana teknik kadro hiçbir şeye karışmıyor, ‘ekibimize antrenman yaptırır, takımı maçlara çıkarırız’ zihniyetindeler.

Teknik kadrolar başkana en yakın kişiler olmalı, transferde çok katkı yapmaları gerekir diye düşünüyorum.

Öyle de olması en doğalıdır. Trabzonspor kulübünün geçen seneden eksik mevkileri belli, nokta atışı yapılacak yerler belli.

Sezon bitmeden transfer çalışmalarına başlanıp yeni sezon çalışmaları başlamadan yeni transferlerin yapılıp kadroya katılmaları gerekirdi. Normali de buydu.

Ama hala transferlerle uğraşılıyor, sezonun başlamasına da iki hafta kaldı. Burada sorumluluk almayan kişiler Trabzonspor camiasına haksızlık yapıyorlar. Fırtına’nın, spor yöneticiliğini bilen iyi profesyonellerle çalışması gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

Transfer sürecini Trabzonspor’da yetkili olan kişiler iyi yönetemiyorlar.

Transferler gecikince gelecek olan oyuncuların takıma uyumları da geç olacaktır. İhtiyaç olan mevkileri daha önce de söylemiş, yazmıştım. Dört transfer yeterliydi.

Neydi bu mevkiler; stoper, iki orta saha, bir de ileri uç oyuncusu.

Geç kalınıyor, verilen demeçler hep şampiyonluk üzerine. Eğer tersi bir durum olursa Trabzon sevdalılarına hesap vermek zor olur.

Kadrodaki oyuncu şişkinliği azaltılıp, maddi olarak kısıtlamaya gidilmesi gerekir. Takım olma yolunda geç kalınıyor. Doğru transferler bir türlü yapılmıyor.

Trabzonspor’un 50. yılda işi çok zor görünüyor. Şehirde bir heyecan, hareket yok denecek kadar az. Trabzonspor’un başarılı olabilmesi için DEĞİŞİM-DÖNÜŞÜM-GELİŞİM şarttır.

  1. yılda büyük Trabzonspor camiasının birlik beraberlik içinde olması gerekir.

Her şey gönlünüzce olsun, kalın sağlıcakla.