50. yıl Trabzonspor gerçekleri

18.Haziran.2017

1967 yılında kurulmuş olan Trabzonspor nice başarılar yaşamış, nice kupalar kazanmış, Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da sesini duyurmuş, adından hep bahsettirmiştir. Özünden çıkardığı başarılı teknik adamlar, yine özünden yetişmiş nice futbolcular olmuştur, olmaya da devam etmektedir.

Burada isimlerini yazacağım teknik adamlar, yine futbolcular olacaktır. Yazamadığım teknik adamlar ve futbolcular olacağı için isimlerini bu satırlara yazamıyorum. Çünkü yazamadıklarım bana gücenecek ve kırılacaktır. Bu bilinçte olduğum için hem teknik adamları hem de futbolcuları kutluyorum. Bu geçmiş 50 yılda geride kalan yıllar için; bir de değerli başkanlar, yöneticiler de var, onları da burada anıyorum.

Trabzon çok değerli medya mensupları da çıkarmış, yetiştirmiştir. Bunları niye yazdım? Şöyle açıklayayım: '50. yılda şampiyonluk' deniyor. Eğer kendinizi ve insanları böyle şartlardırırsanız, geçmişte olanları inkar etmiş olursunuz. Geçmişten ders çıkarıp bir satır bile olsa onlara vefanızı gösterirseniz, önünüze daha biliçli ve sağlıklı bakmış olursunuz. Gelelim 2017-2018 futbol sezonuna başlamadan, şahsımın görüşlerine...

Tecrübeli, deneyimli, görmüş geçirmiş, yaşanmışlıkları olan bir yönetici, eğitmen, en önemlisi Türk futbolunda ismi olan bir teknik direktör olarak, Karadenizli bir insan olarak önerilerim olacaktır. Yetkili kişiler de buradan yazdıklarımdan dikkatli olurlarsa, ders çıkarmalıdır. Sezon başından itibaren her hafta yazılarım oldu. Hepsi de yol gösterici ve Trabzonspor’un başarılı olması içindi. Şimdi de aynı görüşle yazıyorum.

Mevcut kadro ve kiralık olup geri dönenlerle birlikte tam tamına 55 oyuncu var. İlk aşamada kar düşünmeden bu sayıyı 20’ye indirip yola çıkmak gerekir. Arkasından gerekli olan nokta transfer yapılmalı, Trabzon kentine uyum sağlayacak yeni oyuncuların alınması gerekir. Nokta transferlerin, ilk aşamada bir stoper (çabuk oyuncu), iki orta saha, bir tanesi savunma ağırlıklı, bir tanesi ofansif oyuncu ve iki oyuncu da hücuma dönük bir sağ, bir sol kanat olmak üzere beş oyuncu şart. Bunları aldıktan sonra Trabzonspor'un 50. yılda hedefi üst sıralara oynamaktır.

Uyum problemleri erken atlatılıp, motivasyon şehir bütünleşmesiyle sağlandığında başarı kendiliğinden gelecektir. Şampiyonluk hedefi tabii ki çok çok önemlidir. Yola çıkarken hedef koymak şehri, takımı motive eder. Ekonomiyi de çok iyi düşünüp ayarlamak gerekir. Şimdilik temennilerimi kısa ve öz olarak belirttim. Her şey büyük Trabzonspor için, başarılar Trabzonspor.