Yenilenmeyen, yenilir

07.Ağustos.2017

AK Parti kongre sürecini başlattı. Kongre demek yenilenme demek. Yenilenemeyen yenilir. Belli ki AK Parti yetkilileri bunu gördü. Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan devamlı teşkilatlara 2019 'da işimiz zor. Yüzde 50+1’i almak için teşkilatların ve belediyelerin yenilenmesi gerektiğini görüyor. Açık açık metal yorgunluğunu söylüyor.

Millet işin metal l yorgunluğunun daha ötesine gittiğini düşünüyor.Teşkilatlar sınıf atlayan, halk ile irtibatı olmayan proje denilince kendine ait bir şey sanan sokak ve mahallenin tanımadığı yönetici tipleri oluştu. Yeni açıklanan il, ilçe yönetim kurulu üyeliği kurallarında bir şart, "Parti temel ilkelerine uygun kişiler belirlenecek." Bu kuruluş ayarlarına dönüş dünyalı. Özellikle bu madde çok belirleyici olmalı. Bu madde teşkilat içi genelge ile daha geniş izah edilme.

Bu partinin kuruluş döneminin nedenlerini ve Türkiye şartlarını yöneticiler iyi bilmelidir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı sistemine göre, AK Parti ve siyaset  şekillenecek. Bu yeni sistemi teşkilatlar iyi okuyabilmelidir. Milletin merkezinde olduğu, vesayet kurumlarının müdahale edemediği, daha demokratik ve halka hesap verebilir bir sistem geliyor.

Tabii en önemlisi artık iktidar olmak için yüzde 50 artı 1'e ihtiyaç duyulması. Bunun nasıl değiştirici bir güç olduğunu ve olacağını 2019'daki ilk seçimden sonra göreceğiz. AK Parti bu yeni döneme hazırlık yapıyor gayret içinde görünüyor.

En büyük iki avantaj Recep Tayyip Erdoğan gibi tartışmasız lider, Süleyman Soylu gibi kısa zamanda millete kendini sevdiren başarılı bir İçişleri  Bakanı. Başka bir avantaj siyaset sahnesinde siyasete katkı yapamayan bir ana muhalefet. Muhalefetin yüzde 50'yi aşmak için teşkilat içi yenilenme derdi yok gibi gözüküyor. Farklı yollarla bu dönemi aşmaya çalışıyorlar ama işleri zor. Artık her partinin bu yeni dönemde yeni siyaset üretmeye ve kadrolarını yenilemeye ihtiyacı var.

Bu konuda Mahmut Övür'ün analizi okunmaya değer: "Bu değişimi gerçekleştirme ihtimali olan ve nasıl geçireceği merak edilen tek parti ise AK Parti... 15 yıldır iktidarda olan AK Parti, kurucu liderin yeniden partinin başına geçmesiyle güçlü bir motivasyona kavuştu ama bununla yetinilmeyeceğini bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan olağanüstü kongrede söyledi: "Bu yılsonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz, çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor." Sihirli sözcük "metal yorgunluğu"... Yaklaşık 15 yıldır iktidar olan bir partide metal yorgunluğu normal ve kaçınılmaz.

Ortada alışkınlıklar var, teşkilatlar düzeyinde kurulan özel ilişkiler var, parti içinde bürokratik oligarşi diye nitelenebilecek pozisyonlar var. Bunlar yenilenmeyi zorunlu kılıyor. Ama yenilenmeyi zorunlu kılan önemli bir ölçü daha var; siyasi çıtanın yüzde 50 artı 1 olması... Dün toplumun yüzde 30'una, en fazla yüzde 50'sine ulaşarak yüzde 30-40 oy almak mümkünken artık bu kolay olmayacak.

Eğer toplumun yüzde 80'ine dokunamıyorsanız yüzde 50 artı 1'i almanız mümkün değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan hedefi tam da bu nedenle çok daha yüksek koydu: "Sandıkta yüzde 50'nin üstüne çıkmak için milletimizin tamamını hedeflemek durumundayız..." İşte asıl beklenti de bunu yani topluma dokunmayı gerçekleştirecek parti ve yerel yönetim kadrolarında yapılacak değişim.

AK Parti tabanında bu anlamda ciddi bir beklenti ve kaygı var. AK Parti 15 yıldır iktidarda ve yüzde 50 civarında oy alıyor. Milyonlara ulaşan üyeleri ve yetişmiş bir tabanı var. Ama partide, hâlâ ilçe ve il yönetiminden genel merkeze kadar aynı isimlerin ön planda olduğu, birbiriyle ilişkileri statükoculaşmış kadrolar hâkim. Bu noktalarda çok az değişimle yetinilmesi tabanda kaygıyla izleniyor." Yazının başında ‘Yenilenmeyen, yenilir’ bunun için dedik. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanının ferasetine ve liderliğine millet güveniyor. En iyi yenilenmeyi yapacağına inanıyoruz.