Evet kazandı

18.Nisan.2017

Pazar günü gerçekleştirilen referandum sonuçlarına göre çok az farkla EVET kazanırken, Türkiye Anayasa değişiklikleri ve Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yeni bir döneme girdi. Bu seçimden her ne kadar baş başa bir sonuç çıksa da, kıl payı EVET kazansa da EVET anlamında büyük bir başarı söz konusudur. Zira tek başına Sayın Cumhurbaşkanı ve iktidarın mücadele ettiği cepheye karşılık geniş bir muhalefet ve 15 Temmuz’la ortaya çıkan büyük bir ihanet cephesine karşı mücadele verildi. Aslında bu seçimle Türkiye büyük bir badire daha atlattı diyebiliriz.

Seçim öncesi tahminler hep EVET’in önde olacağı yönündeydi. Ama Hayır’ın da sınırları zorlayacağı bekleniyordu. Tüm öngörüler yüzde 55 ve üzerinde bir oranla EVET’in önde olacağı yönündeyken, böyle kıl payı bir sonuç her iki cepheyi de oldukça şaşırttı. Hayırcılar biraz daha zorlasa her şey çok daha farklı olabilirdi. Uzun zamandır sağlanan istikrar ve iktidar güveni sarsılabilir Türkiye’yi sıkıntılı günler bekleyebilirdi. Sonucun bu şekilde çıkmasının en önemli nedeni Evet cephesinin, iktidarın kendine güveni ve işi rahat görmesiydi. Son haftalara kadar seçim havasına giremeyen iktidarın bu işe çok asılmaması neredeyse hezimetle sonuçlanabilirdi.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın tüm Anadolu’yu kapsayan meydan mitinglerinde bile istenen coşkunun tam anlamıyla yakalandığı söylenemez. Kapılan rehavet ortamı işin boyutlarını tehlike sınırlarına dayandırdı. 15 Temmuz ruhuyla Cumhurbaşkanını ve iktidarı yalnız bırakmayan inanmış kitle kıl payı da olsa istenmeyen bir sonucu engellemiştir. İktidar kanadının bu seçimden çıkarması gereken önemli ders, asla rehavete kapılmadan mücadeleye devam edilmesi olmalıdır.

Bugün neredeyse yüzde 50 sınırına dayanan muhalefet cephesi ise iyi çalıştı. Cephenin her kanadından bastırarak ve her türlü argümanı kullanarak büyük bir başarıya imza attı. Bu anlamda tebriği hak ediyorlar. Neredeyse başarıyorlardı. Ancak bu sonuçlar üzerinden ortamı germek ve tartışmaları alevlendirmek sıkıntı yaratabilir.

Sonuçta demokratik bir seçim yapılmış ve sonuç belli olmuştur. Sonucu kabul edip tarafların birbirine olan saygısını koruması ve sürdürmesi hepimiz için en hayırlısıdır. Evet diyen de hayır diyende bu milletin bir parçasıdır ve birlikte yaşamaya devam etmek zorundadır. Seçimler yapılır, mücadeleler verilir, kazanılır, kaybedilir. Ama asla kin, nefret, düşmanlık beslenmemelidir. Hepimizin iktidardan, muhalefetten dostu, arkadaşı, komşusu hatta aile bireyleri var.

Düğünde, cenazede bir araya gelmeye, selamlaşmaya devam edeceğiz. İşte biz ancak bu ortamı koruduğumuzda büyük Türkiye oluruz. Hep öyle olmadık mı zaten? 16 Nisan referandum sonuçları ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Kazanan Türkiye olsun.