Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz Suriyelilerin tamamının evlerine dönmesi

Gaziantep'te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınırötesi operasyonları hatırlattı ve şu ana kadar 200 bin Suriyeli'nin evlerine döndüğünü söyledi. Erdoğan hedeflerinin tüm Suriyelilerin güvenle evlerine dönmesi olduğunu da söyledi.

21.Haziran.2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz Suriyelilerin tamamının evlerine dönmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep mitinginde halka sesleniyor.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye'de çıkmış birileri ne diyor, üretim durdu, işsizlik var diyor. Gaziantep işçi arıyor.  Ey Muharrem ey Kemal siz nerede geziyorsunuz. Uzaydasınız galiba. Cerablus'tan başladık El Bab'a indik. Afrin'e yöneldik şimdi Münbiç'i temizliyoruz. İdlib'de 12 gözlem noktası kurduk.

Suriye'yi adım adım Gaziantepli kardeşlerimin huzur içerisinde yaşaması hem de Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönebilecekleri bir yer haline getiriyoruz. Evlerine dönen Suriyeli sayısı 200 bini buldu. Münbiç anlaşmasının diğer safhasına geçtiğimizde buralara daha fazla Suriyeli kardeşimizin döneceğini biliyorum.

Zırhlı taşıyıcılarımız Münbiç'e girdi. Bay Muharrem bunları görmüyor musun? Sadece İdlib'de gözlem kulelerimiz var. Otraları kontrol altına aldık. Münbiç'te devriye geziyoruz. Bu noktaya geldik ama bunların haberi yok.

Bunlar Afrin'e girmeyin diyor, biz sana bakıp da karar verir miyiz? 4 bin 700 terörist etkisiz hale getirdik Afrin'de. Cerablus'ta 3 bine yakın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Kandil'de ilk etapta 20 uçakla 10 noktayı vurduk. 2. operasyonda lider kadrodan toplantı halindeki 35 PKK'lıyı vurduk.

Seçimlerin hemen ardından sınırlarımıza yakın yerlerden başlayarak tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz. 24 Haziran'ı sağ salim geçirmemiz gerekiyor. Suriye'nin istikrarı, Türkiye'nin güçlü olmasına bağlıdır.

Aksi takdirde Suriye'yi paramparça edecekler. Bununla kalmayacak, sınırlarımız boyunca kuracakları terör devletiyle bizi de sürekli huzursuz edecekler.Allahın izniyle buna asla izin vermeyeceğiz. 24 Haziran'da bize desteği verin başladığımız işi bitirelim.

Bunların dikili ağacı yok. Bunlarda sadece iftira var. Bizde ise başarı, tecrübe var. Uluslararası camiada oturmuş bir yerimiz var."