Anadolu uyandı..!

13.Temmuz.2017

Evet, aslında Türkiye’nin uyanışı. Günlerce halkımız yürüdü. Amaçları sadece ülkede “hak, hukuk ve adalet” için. Dağlar ayaklarımıza halı oldu. Ağaçlarımız şemsiye oldu.

Kuşlar arkadaş oldu. Hep aynı şarkıları söylüyor. Tuna nehri akmıyor. Etrafını yıkmıyor.

Ama yüz binler adaletsizliği yıkmak için yürüdük. Bu büyük yürüyüş bir parti yürüyüşü değil, Türk halkının tüm olumsuzluklara karşı adalet yürüyüşüdür.

Bu yürüyüşte bulunmanın mutluluğunu yaşadım. Hem de doya doya... Konaklama yerinde, CHP’nin referandumu AİHM’ye taşıdığını öğrendik. Tüm arkadaşlarımızla konuyu enine boyuna tartıştık. Doğru muydu acaba? Büyük çoğunluğumuz doğru karar olduğunu savundu.

Bana göre doğruluk payı çok ama; YSK olsun, Anayasa Mahkemesi olsun, Yargıtay ve Danıştay olsun, özellikle HSYK’ya karşı büyük yürüyüş olamaz mıydı? Bana daha mantıklı geliyor. Bu hukuk tüccarları halen yerinde adalet değil, korku salıyorlar. Aslında kendileri korkuyor olacak ki ondan! Peki. Bunlara gerek var mıydı? Asla yoktu. Bu yürüyüş birilerini suçlama yürüyüşü değil.

Bu yürüyüş suçlu arama yürüyüşü de değil. Hayır rüzgarını arkasına alan ‘Adalet Yürüyüşü’, Cumhuriyet Halk Partisi’ni aşmış durumda. Zaten bir parti yürüyüşü olmadığını düşünürsek yeni bir siyasetin başlangıcı olarak düşünülebilir.

Elbette yükselen adalet çığlıkları ezberlerin bozulmasını ve halkımızın duyarlılığını da sağladı. O nedenle her geçen gün halkımızın katılımlarıyla son yılların en büyük halk yürüyüşü ne dönüştü.

Artık hukuksuzluğa yeter diyen tüm halkımızı kapsayan ‘Adalet Yürüyüşü’ bireylerin tekelinden çıkmış halkımıza mal olmuştur.

Bazı kesimler ‘Adalet Yürüyüşü’nün gereksizliğini söyleyebilirler. Biraz geç olduğuna inanıyorum.

Çünkü Anadolu ve Trakya uyandı artık. Taşlar yerine yavaş yavaş oturuyor. Adalet arayanların isyanını kabul etmesek de, halkın gücü ve azmi yürüyüşün ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Bu yürüyüş bir yerde emperyalizme karşı da bir haykırıştır. Dik ve yan yana duralım. Hukuktan ayrılmayalım. Ülkemizin birlik içinde güzel günler geçirmesi bizlerin elinde iken yabancılara verilmesin.

Yine en iyisini halkımız bilir!