Olaylar ve Yaşananlar

Trabzon'da trafik bir çile

11.Ocak.2017
Trabzon'da trafik bir çile

Son zamanlara Trabzon'un en büyük sorunlarının başında trafik sorunu geliyor. Artık sabah işe giderken evinizden 30 dakika önce çıkmanız gerekiyor. Şehrin her iki tarafında oturan vatandaşlar aynı çileyi çekiyor. Yomra istikametinden Trabzon'a gelmek için epey beklemeniz gerekiyor. Kaşüstü kavşağında araç kuyruğu hiç bir saat azalmadığı gibi azalacağı da yok gibi. Fakat nihayet kazma vuruldu. Ve dalçık yapımına başlandı. Asıl sorunlardan bir tanesi de Çömlekçi Kavşağı. Bu kavşaktan bir tırın dönmesi demek iki kez kırmızı ışığın yanması demek. Dolayısı ile araç kuyruğu sabah Sahil Yolu’ndan Beşirli Mahallesi’ne kadar uzuyor. Peki, buruda kısa bir çözüm olamaz mı? Dün o bölgede ilçelere taşımacılık yapan şoför esnafı ile konuştuk. Şoför esnafı kendilerinin Moloz’dan veya Eskiden Meydan'a çıkış olarak kullanılan Gazipaşa Köprüsü’nün bir şeridini kullanıp oradan tekrar Çömlekci'ye dönebileceklerini ifade ediyorlar. Yani kavşağın kapatılmasını onlarda istiyorlar.

GÜMRÜKÇÜOĞLUNA TEŞEKKÜRLER

Sekiz yıldır unutmuyor. Her yıl 10 Ocak gazeticiler gününü bizlerle birlikte kutluyor. Üstelik günün organizasyonunu da her yıl  kendisi yaptırtıyor.. Her daim gazetecilerin yanında olan Büyükşehir başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,bu yılda gazetecileri unutmadı,gazeteciler gününü gazetecilerle birlikte kutladı. Bu günü unutmayan Gükmürkçüoğlu’na teşekkür ediyoruz. Bilen veya tanıklık eden var mıdır?. Biz bilmiyoruz. Belki de Türkiye’de gazeteciler gününü gazetecilerle birlikte kutlayan ve organizasyonunu üstelenen bir başka büyükşehir belediyesi var mıdır? Bu güne kadar olduğunu duymadık. Orhan başkan her zaman olduğu gibi, bir kez daha gazetecilerin yanı başında olduğunu göstermiş oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

SERVİS ARAÇLARINI KİM DENETLER?

Trabzon’da servis araçları son dönemde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Okul döneminde öğrenci servisi çeken araçlar yaz aylarında ise turizme hizmet ediyorlar. Servis araçları bir eksikliği de bu şekilde gidermiş oluyorlar. Fakat şehirde hizmet eden bu servis araçlarını kimler denetler. Bir denetlemeye tabi tutuluyorlar mı? Şehirde insanların evlatlarını teslim ettikleri, göz bebeklerini emanet ettikleri servislerin bir denetleyicisi var mıdır? Özellikle son dönemlerde gençliğimizde oluşan özenti ile birlikte birçok değerimizi de kaybediyoruz. Servis araçlarının arkalarına mafya v.b sözlerin yazılması veya servis araçlarının camlarına film çekilmesi gibi birçok konu ne yazık ki denetlenmiyor. Bu şekilde taşıdıkları öğrencilere kötü örnek olan bazı servis araçlarını kim veya kimler denetleyecek.

İŞLER ARAP SAÇINA DÖNDÜ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemiyle ilgili ilk açıklamaları milat niteliğindeydi. O, ilk açıklamadan sonra AK Parti tarafından bir kenara itilmiş olan başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı sistemi tekrar gündeme taşındı. Ve iki parti sistem üzerinde çok yoğun görüşmeler yürüttü. Daha birkaç gün önce Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin yeni sisteme hem mecliste hem de referandumda 'evet' oyu vereceğini açıklaması teşkilatlara ve tabana nasıl yansıyacak. Onu kestirmek şimdiden zor. Ama anketler MHP tabanının %70 oranında sisteme 'Hayır' oyu vereceğini gösteriyor. Tabi bu kesin bir şey değil. Bu oran ileri ki günlerde çok artabilir de azalabilir de.