Soylu'ya vatandaş seli

19.Şubat.2018
Soylu'ya vatandaş seli

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, memleketi Trabzon’a geldi, bir dizi ziyaret ve toplantı gerçekleştirdi. Bakan Soylu’nun gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında vatandaşın ilgisi görülmeye değerdi. Vatandaşlar Bakan Soylu’nun etrafında sevgi çemberi oluşturdu. Bakanı gören herkes önce telefona sarıldı ve birlikte fotoğraf çekilme yarışına girdi. Bakan Soylu ise vatandaşın bu sevgi seli karşısında herkesle teker teker ilgilendi ve fotoğraf çekildi. Soylu uzun bir aradan sonra gelince vatandaşın da özlemi arttı diye düşündük. Bu arada Bakanın Trabzon’da katıldığı birçok toplantı basına kapalı yapıldı. Bakalım bu toplantıların Trabzon’a yansıması ne olacak?

*** 

GÜMRÜKÇÜOĞLU NEDEN YOK?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon ziyaretiyle bir dizi toplantıya ve ziyarete eşlik ettiğini dile getirmiştik. Bakan Soylu, önce AK Parti Trabzon İl Başkanlığını ziyaret ederek toplantı gerçekleştirdi, ardından Trabzon Valiliğindeki toplantıya katıldı. Bu toplantılara şehrin vekilleri, üst düzey yetkilileri katılırken Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun katılmaması kafalarda soru işareti bıraktı.

***

ZORUNLU MARATON

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ‘Şehir Eren İçin Koşuyoruz’ sloganıyla 38. Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu ve Halk Koşusu'nu düzenledi. Rekor bir katılım oldu. Hatta organizasyonun tanıtım filmleri sosyal medyada rüzgar estirdi. Ünlü isimler de, Trabzon için önem arz eden bu etkinliğe destek verdiler. Bu noktaya kadar her şey güzel. Tabi şehirde ciddi bir organizasyon var, trafik bir noktada aksayacaktı. Bunu da hoşgörüyle karşılamak yakışır. Fakat yaşanan trafik sıkıntısı öngörülenin de ötesine geçti. Deyim yerindeyse Beşirli’den şehrin doğusuna doğru gelmek isteyenler yollarda kaldı. Ne belediye otobüsleri vaktinde hareket edebildi ne de dolmuş bulunabildi. Otobüs seferleri 30-40 dakika gecikmeli yaşandı. Vatandaş belki maratona katılmadı ama ulaşım aracı bulamayınca zorunlu maraton yürüdü.

***

VALİLİK ‘SORUN YOK’ DEDİ

Giresun'un Görele ilçesi Çavuşlu beldesindeki katı atık bertaraf tesisine kimyasal atıkların dökülmesi, kentte tartışmalara neden olmuştu. Kamu adına önem arz eden bu olayı manşete taşımış, yetkililerin çözüm getirmesini talep etmiştik. Giresun Valiliği de konuyla ilgili iddialar ve yöre sakinlerince yapılan başvuru üzerine yazılı açıklamada bulundu. Atıkların zararlı olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çavuşlu beldesinde bulunan katı atık bertaraf tesisinde düzenli depolanmakta olan katı atıkların koku yaymaması amacıyla günlük olarak üzerinin toprakla örtülmesi gerektiğinden ve tesisin civarının tamamen taş ocağı olmasından dolayı bu toprak temin edilememektedir. Katı atıkların üzerinin toprakla örtülmesi amacıyla, hiçbir maliyeti olmadan Trabzon ilinden serbest toprak getirilmektedir. Bahsedildiği gibi bu topraklar siyanür içermeyen serbest topraklardır. Bahse konu serbest toprak siyanür içermediği gibi, dere kenarında herhangi bir yerde stoklanmadığından, sızdırma da söz konusu değildir.''

***

MAĞDURLAR SAADET’TE

Trabzon’da Kanuni Bulvarı nedeniyle arazileri kamulaştırma bedeli olmaksızın İmar Kanunu'nun 18. maddesi dayanak gösterilerek alınan vatandaşlar, mağduriyetlerini anlatabilmek için her yolu deniyorlar. Mağdur vatandaşlar, Saadet Partisi Trabzon İl Teşkilatı Ortahisar İlçe Başkanlığı toplantısına davet edildiler. Saadet Partililer, parti il binasına davet ettikleri vatandaşların sorunlarını dinlediler. Mağdurlar ellerinde haritalar ile parti yetkililerine yaşadıkları mağduriyeti en ince detayına kadar anlattılar. Saadet Partisi'nin sergilediği bu tavır alkış alır. Diğer siyasi partilere de örnek olmasını dileriz. Belki de bir ilktir; mağdur dinlenmek için davet ediliyor, normalde mağdur sorunu dinlensin diye bin bir mücadele verir.