Olaylar ve Yaşananlar | 22.10.2018

22.Ekim.2018
Olaylar ve Yaşananlar | 22.10.2018

SADECE İZLENİYOR MU?

Trabzonlu bürokratlar görevden alınmaya devam ediyor. Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Şahin’in ardından Yusuf Şahin de görevinden alındı. Gülbaharhatun Mahallesi’nin evladı, Trabzon’un yetiştirdiği isimler bir çırpıda görevden alınırken siyasetçilerin sesi çıkmıyor. Bu isimlerin Veysel Eroğlu’nun bakanlığı döneminde atandıkları görevden şimdiki bakan Bekir Pakdemirli tarafından alınarak AOK uzmanı olarak görevlendirmeleri kentte üzüntü yarattı. Bu atamalar yapılırken iktidar partisinin Trabzon temsilcileri acaba ne tepki veriyor, bu da merak konusu.

HAYRET Kİ NE HAYRET!

CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Turgay Şahin, “Erdoğdu Mahallesi’nde Karayollarının istimlak ettiği İSAŞ bloklarının yanına Ortahisar Belediyesi bina ruhsatı verdi. Yetmedi, yapı kullanma da verdi. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu uygulamaya karşı çıkarak binanın istimlak edilip yıkılmasını istemiş, gerekçe olarak da yol genişletme çalışması yapılacağını göstermiş. İki belediyenin koordinesiz çalışmasının bedelini halk ödüyor” dedi.

GİRESUN LİMANI SATILDI

Özelleştirme idaresinden Çakıroğlu Grup tarafından satın alınan Giresun Limanı geçtiğimiz yıllarda Trabzonlu Şeref Bektaşoğlu ve İbrahim Sağıroğlu’nun da bulunduğu bir şirkete devredilmişti. Şimdi ‘Giresun Limanı yeniden el değiştirip bir başka şirkete satıldı’ haberleri basına düştü. Ne diyelim, alana hayırlı olsun demekten başka?

KANDEMİR’DEN UYARI

AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’in, Trabzon’da yaptığı ziyaretlerde ilinde ve ilçesinde daimi oturmayan, ikamet etmeyenlerin aday adayı olmamasını istediği, başvuranların da şansının olmadığını söylediği iddia edildi.

AK PARTİ’DE ADAY ADAYLARI

Yerel seçim yaklaştıkça belediye başkanlığına aday adayı sayısı iktidar partisinde ister istemez daha fazla oluyor. AK Parti’de ilçelerde aday adayı olarak seslendirilen isimleri paylaşmaya devam ediyoruz.

SÜRMENE’DE EMİN SESLERİ

Trabzon’un en önemli isimlerinden Sürmene’de AK Parti’den mevcut Belediye Başkanı Rahmi Üstün yeniden adaylık hesabı yaparken Vakıflar Bölge Müdürü Orhan Kahveci’nin Başkan Üstün’e adaylık için üstünlük sağlamaya çalıştığı kulislere yansımış durumda. Sürmene’de en ilginç gelişme ise önceki gün bir yakının hastalığı için ilçesine gelen herkes tarafından sevilen sayılan iş adamı Yaşar Emin’e gösterilen büyük ilgi oldu. Emin Belediye Başkanlığına adaylığını koyması için kendisine yapılan baskı karşısında şaşırmadı desek yalan olmaz. CHP’nin her zaman gündeminde olan Emin CHP,İYİ Parti, SP’ nin ortak adayı olursa kimse şaşırmasın. Bir başka ihtimal ise MHP’den de olma şansı. Yaşar Emin ilçede dengeleri değiştirebilir. İlçe kulislerinde Emin’in muhalefetin orta adayı olarak gösterilmesi halinde seçimi kazanabileceği konuşuluyor.

ARAKLI’DA BAŞKAN’IN RAKİBİ

Araklı’da ise mevcut Belediye Başkanı Recep Çebi yeniden aday olacak. Ama kulislere yansıyan en ilginç gelişme ise Başkan Yardımcısı Burhan Akyıldız’ın sessiz ve derinden adaylık hesabı yapması ve isminin seslendirilmeye başlanması oluyor. Akyıldız bugüne kadar aday adaylığı için bir açıklama yapmasa da Başkan Recep Çebi’nin en güçlü rakibi olacağını söyleyelim.

MAÇKA’DA KOÇHAN YENİDEN...

Mevcut Başkan Koray Koçhan, göreve yeniden talip olduğunu açıkladı. Koçhan’ın bu kararına rağmen ilçede Hikmet Yıldız, Yusuf Keskin, Hasan Akıl ve Bilal Dizdaroğlu’nun aday adayı olabilecekleri kulislerde seslendiriliyor.

YOMRA’DA YENİ İSİMLER

Trabzon’un büyükşehir olmasının ardından Yomra daha da önem kazandı. Mevcut başkan İbrahim Sağıroğlu’nun da göreve devam kararı aldığını bilmeyen yok. Yomra’da Halil İbrahim Pehlivanlı ve Dündar Ayyıldız isimleri de parti içerisinde seslendiriliyor.

ARSİN’DE SÜRPRİZ OLABİLİR

İlçede önemli değişimlere imza atan Başkan Erdem Şen’in üç dönem kuralına takılacağı seslendirilse de AK Parti’de her an her şey olabilir. Şen’in yanı sıra Farabi Hacıhasanoğlu, Şaban Bülbül isimleri telaffuz ediliyor. Eski Başkan Ramis Sunguroğlu ismide güçlü bir şekilde seslendirilmeye başladı.

OF’TA ŞİMDİLİK TEK İSİM

Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu göreve devam diyecek.

HAYRAT’TA NUHOĞLU VE ÖZTEL

Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu için de Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen gibi ‘3 dönem kuralına takılacak’ denilse de bu kararın çeşitli formüllerle tolore edileceği biliniyor. Bu nedenle Nuhoğlu yeniden aday olur. Hayrat’ta Salih Öztel ismi de seslendiriliyor.

ÇAYKARA’DA TOK GARANTİ GİBİ

Şu ana kadar Çaykara için parti kulislerine ve ilçede konuşulan bir isim yok. Mevcut başkan Hanefi Tok göreve devam diyecek.

KÖPRÜBAŞI’NDA TEKKE’NİN KARARI

Köprübaşı Belediye Başkanı Ahmet Tekke’nin genel merkezin ve teşkilatın desteği ile göreve devam etmek için yeniden aday olacağı dile getiriliyor. Bu arada, Köprübaşı’nda Zeki Sancak ismi de gündemde.