Olaylar ve Yaşananlar | 21.10.2018

21.Ekim.2018
Olaylar ve Yaşananlar | 21.10.2018

KİME SORACAĞIZ?

Fındık Araştırma Önergesi TBMM’de iktidar partisinin oyları ile reddedildi. Milyonlarca üreticinin sorunları yine sürümcemede kaldı. Yaşanan bu gelişmelere MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’tan sert tepki geldi. Enginyurt fındık ile ilgili sorunların muhatabının AK Parti olduğunu dile getirerek, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP olarak oy verdiklerini belirtti. Enginyurt, “8 milyon üreticinin geçim kaynağı fındık taban fiyatının açıklanmamasının iktidar partisine sorulması zedeleyici değildir. Hükümete sormayacağız da köyün imamına mı soracağız” dedi.

TTSO’DAN UYARI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize sanayi bölgelerine gönderilen temsilciler, sanayici belgesi ibraz etmeden yönetim kurulu üyesi olamayacak. OSB kanuna göre belgesi olmayanların üyeliklerinin yok sayılacağı öğrenilirken, üyelik için kanunda belirtilen meslek dışında olanlar artık OSB yönetimine giremeyecek.

İMO YAKIN TAKİPTE

Trabzon için önemli projelerden olan Gülcemal Projesi çerçevesinde yapılan çalışmalar İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yakından takip ediliyor. Oda Başkanı Mustafa Yaylalı projede eksiklikler olduğunu, tahkimat, dalgakıran yapılmadan denize toprak dökülerek vahşi depolama sistemi yapıldığına dikkat çekerek bu dolgu çalışmasının doğru olmadığını iddia etti.

ÇAKIR ADAY MI?

Yerel seçimlerde belediye başkan aday adaylığı için adı sıkça gündeme getirilen Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır’ın Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yok ise aday adayı olacağını söyleniyor. Cumhurbaşkanı tarafından atandığı genel sekreterlik görevinden 2015 genel seçiminde milletvekili aday adayı olan ve daha sonra görevine dönen Çakır’ın, “Belediyecilik benim işim” diyerek deneyimi ile Gümrükçüoğlu’nun aday olmaması halinde istifa ederek aday adayı olacağı iddia edildi.

STOK İDDİALARI ASILSIZ

Av yasağının sona ermesi ile denize açılan balıkçıların ve vatandaşın yüzünü palamut güldürdü. Zaman zaman fiyatı artsa da vatandaşlar tuzlayarak saklamaya başladı bile. Bu arada fiyatı arttırmak için balıkçıların balık stokladığı şeklindeki dedikodulara, Trabzon’da balık komisyoncusu olan Şener Kibar sert tepki göstererek, “Benim de fabrikam var. İhracat yapıyorum. Tek balık dondurmadım” diyerek bu dedikodulara kimsenin inanmamasını istedi.

KULİSLERDEKİ İSİMLER

Yerel seçim yaklaştıkça belediye başkanlığına aday adayı sayısı, iktidar partisinde ister istemez daha fazla oluyor. AK Parti’nin ilçelerde aday adayı olarak seslendirilen isimlerden bazıları şunlar:

AKÇAABAT

Kimin aday olacağının merakla beklendiği bir ilçemiz olan Akçaabat için Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in yanı sıra Emre Akgün, Mustafa Uzun, Adnan Cevher, Osman Parlayan da gündemde konuşulanlar isimler.

DÜZKÖY

Mevcut Başkan Abidin Çelik’in yeniden aday olmayacağını açıklaması iktidar partisini daha hummalı bir çalışmaya yöneltti. Düzköy’de başkanlık için Abdulkadir Uraloğlu, Azmi Köroğlu ve Mehmet Atmaca isimleri gündemde.

ÇARŞIBAŞI

Çarşıbaşı Belediye Başkanlığı için mevcut Başkan Çoşkun Yılmaz’ın yanı sıra Köksal Boz ve Zekeriya Karaçengel’ın adaylık için isimleri seslendiriliyor.

VAKFIKEBİR

Belediye Başkanı Muhammet Balta Genel Merkez’in ve teşkilatın desteğini alarak yeniden aday olmaya hazırlanırken, bu ilçemizde Recep Somoğlu’nun da aday adayı olacağı ileri sürülüyor.

BEŞİKDÜZÜ

Trabzon’a ilk teleferiği kazandıran Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu her ne kadar renk vermese de yeniden göreve talip olacak. Kasabanın şerifi olarak da tanınan Bıçakçıoğlu’na karşı Harun Demirci’nin aday çıkabileceği iddia ediliyor.

ŞALPAZARI

MHP’nin sahip olduğu belediyeye Osman Çıtlak, Fehmi Cengiz, Mehmet Muhçu ve Murat Topkara isimleri AK Parti kulislerinde dolaşıyor. Bu isimlerin aday adayı olarak başvuru yapacağı iddia edildi.