SON DAKİKA

Haber > Yol için cami yıkılır mı?

Yol için cami yıkılır mı?

5.11.2018 09:46:00

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üsküdar’da yol sorunu teşkil ettiği için  yenisi  imar sorunu teşkil etmeyecek şekilde yapılacağı açıklanan bir cami  AK Partili Belediye tarafından yıkılacağı açıklanmamış bir iki çatlak ses ortaya çıkmasına rağmen karar değişmemişti..

Yani yıkılmıştı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmasında  ‘Yol genişlemesi için camii yıkılır ben İstanbul büyük şehir belediye başkanlığım döneminde yıktım ‘demişti…

Bunu neden yazıyorum!..

Trabzon’da yıkılmaz!

Trabzon’da trafik yol sorunu kimsenin umurunda olmadan  yıllar önceki manzara kılıfına uydurulan manzara  devam ediyor..

Nasıl mı?

Birkaç kez yazmıştım…

Tekrar anlatayım…

***

Bu  şehirde  belki de bu bölgenin en büyük camisi Bahçecik Mahallesinde merhum müftü Raif Korkmaz ve dernek Başkanı merhum Mehmet Bayramoğlu tarafından yapılmıştı..

O muhteşem camiye çıkışta yol üzerinde bulunan küçük caminin yıkılıp kaldırılması şart olunca 2006 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü anıtlar kurulundan görüş sormuş kurul hiçbir tarihi özelliği olmayan caminin yıkılmasında mahsur yoktur demişti..

 Trabzon Belediyesine caminin yıkılıp kaldırılması için yazı yazmıştı..

Belediye iş makinalarını gönderiyor tam o anda Bahçecik büyük camii ne namaza giden Ak Parti Trabzon milletvekili Asım Aykan iş makinalarını görüyor ve Vali Nuri okutan telefonla arayarak ‘CHP li Belediye camii gözüküyor siz buna nasıl müsaade edersiniz’ diyerek soruyor…

Vali Okutan ise acilen bir yazı ile Trabzon belediyesini ve anıtlar kurulunu resmen tehdit ediyor caminin yıkımı durduruluyor …

Anıtlar kurulu bir sonraki toplantısında camii tarihi eser ilan ediyor…

Nasıl olur demeyin!..

Atapark’ ın içinde ki  kütüphane nasıl tarihi eser ilan edilmişse bu camii de tarihi eser ilan edilerek bir de büyük paralar  harcanıp baştan sona yenilenerek restore edildi..

Bahçecik’e çıkarken  sokak ortasında kalakaldı!..

Bırakın vakit namazlarını Bayram ve  cuma namazlarında dahi dolmayan 10 larca Mahallenin okulların ve Kamu kurumlarının yolunu kesen bu caminin yıkımını durduranların  zihniyeti  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile örtüşmemektedir!..

Bunu neden yazıyorum !..

Allah aşkına şu Bahçecik mahallesine çıkarken yol ortasında kalan  önemli bir trafik sorunu yaratan o küçük cami kaldırıp kaldırmamın Müslümanlıkla ne ilgisi var!..

Ve 500 metre yukarısında Trabzon’un en görkemli camisi yapılmışken..

Zorla tarihi eser adını verdinizde başınız göğe mi erdi!..

***

Şimdi soralım..

Bu mu siyaset?

Eğer çok iyi Müslümansanız evvel Allah öylesinizdir ki o zaman  hak, hukuk ve adaletten yana tavır koyun, o bizdendir şu değildir ayırımı yapmayın..

Bu ülkede tüyü yetmemiş yetimin hakkını çaldırtmayın…

Diyeceğim şu ki;

Oruç tutmayı ibaret etmeyi kullar görsün diye değil

Allah razı olsun diyenlere selam olsun..

YORUMLAR

255

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap