Yılbaşı

03.Ocak.2018

2017 yılını geride bırakarak 2018 yılına girdik. Yeni yılın ülkemize, milletimize ve tüm insanlık alemine huzur, barış, sağlık ve refah getirmesini temenni ediyorum. Yeni yılı insanlar kendi düşüncelerine uygun olarak karşıladılar. Kimi meydanlarda, kimi evlerinde, kimileri ise eğlence mekanlarında yeni yılı kutladılar. Ancak yurttaşlarımızın büyük çoğunluğu evlerinde mütevazi bir şekilde yeni yıla girdiler. Yine de vatandaşlarımızın çok azınlık sayılacak bir kısmı ise gazinolarda eğlenerek hatta ülke dışına çıkarak kutlamalar yaptılar.

İnsanların kazandıkları paraları istedikleri şekilde harcayabilme hakkına saygı duymak gerekir. Ancak bu kazanılan ve su gibi harcanan paraların vergilerinin ödenip ödenmediğine de dikkat etmek gerekir. Vergi denetimlerinden sorumlu olanlar bu tip kişileri takip etmeli, devlete kaç lira vergi ödediklerini tespit etmeli, vergi yüzsüzlerini teşhir etmeli, vergi ödemeyenleri ise en ağır şekilde cezalandırmalıdır. Bilhassa eğlence mekanları ve bu tip oteller de vergi açısından sıkıca denetlenmelidir. Çünkü televizyondan izlenen o şatafatlı kutlamalar, su gibi harcanan paralar, yılbaşında evine iki kilo meyve getirmekte zorlanan kişileri rahatsız etmekte ve sosyal barışı da zorlamaktadır.

Sadece bizim ülkemizde değil dünyada da bu tip davranışlar sergilenmektedir. Dünyanın bir çok ülkesinde insanlar açlıktan, ilaçsızlıktan kırılırken yılbaşı tantanalı törenlerle kutlanmaktadır. Mesela Yemen'de Suriye'de insanlar açlık ve ilaçsızlık nedeniyle kolera gibi hastalıklardan ölürken bu bölgelere birkaç yüz kilometre uzaklıktaki Abu Dabi'de milyon dolarlar harcanarak kutlama partileri düzenlediler. Çünkü bu insanlar, diğer zavallı insanları düşünmek, onlar için kaygılanmak gibi insani değerlere önem vermemektedirler.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen 2018 yılının insanlık için savaşların olmadığı, açlıktan insanların ölmediği, daha huzurlu, daha refahlı ve insanların eşitliğine dayalı adil düzen ve yönetimlerin oluştuğu bir yıl olmasını diliyor, yeni yılı en kalbi duygularımla kutluyorum.

Yazarın Diğer Yazıları