Trabzon'a kim ihanet etti?

14.Kasım.2017

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu; “İstanbul’a kimlerin ihanet ettiğini anladık da...” dedikten sonra, 2 hafta süreyle bu sütunlarda sürdüğümüz çabalara, yaptığımız çağrılara tercüman olacak şekilde sözlerine ekleyerek sordu: “Trabzon’a kim ihanet etti?” Sonra da, bizim gibi Trabzon’da ikâmet etmediği için de haklı olarak; “Bunu anlamakta (kim olduklarını bilmekte) zorluk çekiyorum” dedi. Normaldir.

Sayın Karamollaoğlu; Boztepe’nin (Betontepe) beton villalarla, cami ile, otel ile; sırtını dayandığı Çukurçayır’ın (Çukurbeton); Doğusundaki Kalkınma’nın, Pelitli’nin, Yalıncak’ın, Kaşüstü’nün, Yomra’nın, Of’a kadar... Batısındaki Erdoğdu’nun, Bahçecik’in, Beşirli’nin, Sögütlü’nün, Akyazı’nın, Akçaabat’ın, Beşikdüzü’ne kadar...

Sahil karayolunun kuzeyinin güneyinin, ne zamandan beri ve kimler tarafından beton yığını haline getirildiğini nereden bilecek ki! Sayın Karamollaoğlu’na yardımcı olmak için şu gerçeği hatırlatsak yeterli olur sanırım: Söz konusu Trabzon’da da enine ya da dikine beton bloklar yapmak ise... Ve bunun adı da Cumhurbaşkanı tarafından “ihanet” olarak konulmuş ise... İmkânı olup da, ihanet edenleri değil, etmeyenleri tespit edersek hatırlaması daha kolay olur! Çünkü böyle bir ihanetin içine girmeyenler (bireysel veya kamusal olarak) yok denecek kadar azdır.

***

AYNAYA BAKMAYANLAR?

Öyle veya böyle, bazıları var ki (aslında çokları demek istedik) insan hanesine bir şekilde kayıt edilmişler ama; Allah’tan korkun deniliyor. Korkmuyorlar! Kuldan utanın deniliyor.

Utanmıyorlar! Ama dillerinden de; “Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar” ibaresini de hiç eksik etmiyorlar. Neden mi? Çünkü; Allah’ın “insan” diye yarattıklarının büyük kısmı artık aynaya bakmıyorlar, bakamıyorlar!

***

TRABZON LİSESİ VE EKABİR TAKIMI!

Trabzon Lisesi’nin 130’uncu kuruluş yıldönümüne rahmetli Necmettin Karaduman (Eski TBMM Başkanı) mezarından kalkıp gelmek istemiş! Ama ne çare! Gidilen yer, “Dönüşü olmayan” olduktan sonra... “

100’üncü yılını 1987’de zırnık kadar ayrıma gitmeden hep birlikte kutlamamızın tadı damağımda kaldı. 130’uncusuna da bir katılabilseydim yok mu!” demiştir emin olun, bu yıl aramızdan ayrılan Sayın Karaduman! Necmettin Karaduman’ın “mezardan kalkarak katılmak” isteyeceği, ben diyeyim “eğitim-öğretim”, siz söyleyin “aile yuvası” Trabzon Lisesi’nin kuruluş yıldönümüne ne acıdır ki Trabzon’da ekâbir (sözlükteki anlamı ile büyükler, devletler büyükleri, ileri gelenler) takımından hatırı sayılır sayıda teşrif etmeyenler oldu.

Ne denir? Ne diyelim? Söz konusu Trabzon Lisesi olduğunda; eksiklerin, unutkanlıkların, farklılıkların; ben diyeyim “bir kenara konulması”, siz söyleyin “unutulması” gerektiği bir yerde, öyle veya böyle, bu kadar bir katılım eksikliği (seçilmiş ve atanmışlardan) olmuş ise, “kelimeleri boşyere ve daha fazla harcamaya gerek yok!”

***

DOLMUŞLARI ANLAMADILAR!

Zağnosspor bayan hentbol takımının İsviçre ekibi ile yaptığı maçı yönetmek için Trabzon’a gelen 2 İtalyan hakem ile Yunan gözlemci, bu şehirde en çok neye hayret ettiler, hatta anlamakta güçlük çektiler bir bilseniz!

Onlara şehri gezdiren meslektaşımız Fatih Yılmaz, Kahramanmaraş Caddesi ile Meydan’daki üst geçidin altına konuşlandırılmış (!) sıra minibüslerin ne olduğunu, işlevlerini merak eden hakemler ile gözlemcilere, mevcut durumu izah edebilmek için ne kadar dil dökerse döksün adamlar bir türlü anlayamamışlar.

Ama yine de, “İlk defa böyle bir şey görüyoruz” demekten de geri kalmamışlar! Eee, boşuna demiyoruz ya; “Trabzon ilklerin şehridir” diye!