Sorunları, sorun olmadan önce çözelim

18.Aralık.2017

Trabzon’un sorunlarından biri trafik sorunu. Büyükşehir Trapark adı altında bir çözüm (!) üretse de bu çözüm olamaz.

Trafik sorununun sadece yaz aylarında baş gösterdiğini düşünürken kışın da aynı sorunları yaşamamak için köklü bir düzenleme şart. Şayet radikal bir çözüm bulunamazsa sorunu ileride çözmek imkansız hale gelecektir. Acizane tavsiyem kentte katlı otoparkların arttırılması ve trafiğin yeniden düzenlenmesi.

Diyeceksiniz ki bu sorun sadece meydana endeksli mi? Kesinlikle hayır! Maç günlerinde Akyazı stadının çıkışındaki o trafik keşmekeşi çekilir dert değil. Her maç çıkışı yaşanan stres, koşuşturma, hengame bitmeli. Maç bitiyor ama futbolseverler saatlerce evlerine gidemiyor. Adım adım giden araçların yaktığı yakıtlar işin cabası.

Kalkınma Mahallesi ise evlere şenlik. Trabzon’un en iyi mekanlarına sahip olan bu mahalleye maalesef gereken önemin gösterilmediğini düşünüyorum. Biraz ilgiyle orasının değerine değer katılacağı kuşkusuz.

Şana mevkiine gelecek olursak, orası da diğerleriyle aynı kaderi paylaşmakta.

Ama bu işin temel noktası ne biliyor musunuz? Şimdi açıklayayım... Kardeşim, burada en büyük iş belediyelere düşüyor. Bir yerde kentleşme yapacaksan önce oranın altyapısını ve yollarını yapacaksın. Böyle bir çalışman yok, derdin yok, iş bittikten sonra kara kara düşün, ‘biz nasıl kalkacağız bu işlerin altından’ diye.

Bu işler hiç de öyle göründüğü gibi kolay değil. İcraatı en baştan yapmazsan sonra da işi pansuman tedbirlerle geçici olarak çözmeye kalkarsın. Olan her zamanki gibi vatandaşa olur. Neden bizde de Avrupa’daki gibi uzun süreli kalkınma planları olmaz anlamam. İlla bir şey yapmak için önümüze bir sorun mu gelmeli? İşte biz gelecekle ilgili planları hayata geçirdiğimiz gün ülkemiz de kazanacaktır. Kalın sağlıcakla...