Sağlıkta Metal yorgunluğu…

04.Kasım.2017

AK Parti iktidarında Sağlık Bakanlığına yönelik birçok çalışma ve proje geliştirildi. Bunlar ise, 10 yıl gibi sürede hastanelerdeki sıkışmaları ve çürümüşlüğü temizledi. Lakin o dönem sağlık projeleri üreten bürokratların bu çözümleri 10 yıllık planlanmış gibi gözüküyor. Dönemlik olarak yapılan projeler belirli döneme kadar sağlık alanını bir yere kadar taşıdı. Şimdi yeniden böyle projeler üreterek bir sonraki 10 yıla yine sorunsuz olarak devam etmemiz gerek. Şu an bölgemiz için konuşuyorum, hastanelerin bulunduğu yerlerde sorunlar epeyce fazla. En bilindik sorun şüphesiz otopark. Gerçi kentin genelinde soru otopark...

Bunların dışında sürekli olarak hastanelerin tadilata sokulması ve bunun neredeyse her 3 yılda bir tekrar edilmesi 'hastaneler çürüyor mu yoksa bir türlü istenilen şekle sokulamıyor mu' sorusunu akıllara getirdi. Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu en büyük atılımlardan bir tanesi de sıra beklemekti. Bu sıra beklemek yavaş yavaş devlet hastanelerinde tekrar geri gelmeye başladı. Bunun nedeni nedir? Bir an önce araştırılması gereklidir. Sorun eğer oradaki çalışanlardan, eleman eksikliğinden veya cihaz eksikliğinden ise bir an önce giderilmesi gereklidir.

Özellikle bu tespitleri de AK Partili isimlerin yapması gerek. Sürekli olarak insanlara 'sağlıkta devrim yaptık' cümlesini kullanıyorlar. Eğer sağlıkta da metal yorgunluğu varsa bir an önce bunun çözümünün yapılması gerekir. Özel hastanelerde dikkatimi çeken bir detayı sizlere söylemek isterim. Şehirde ve bölgede bulunan özel hastanelerin acil servisleri dolup taşıyor. İnsanlar paraları ile tedavi oluyor. Bu her geçen gün artıyorsa buna, "Trabzon ve bölgede devlet hastaneleri gereken tedaviyi ya da yardımı uygulamıyor. Vatandaş da soluğu özelde alıyor" olarak yorumlanır.

Eğer bu durum böyle ise, inanın sağlık alanda çöküp yaşıyoruz demektir. Trabzon’un değişen yeni sağlık müdürüne de buradan başarılar dilerim. Şehrimize hoş geldi. Umarım başarılı olur. Burada olan sorunları tek tek araştırmasını ve çözüm bulmasını dilerim. Bir sorun eski Numune yerleşkesinin bahçesinde geçtiğimiz günlerde cereyan eden bir olayı sizlere yazmak isterim. Okurlardan biri şahsımı arayarak görmüş olduğu bir manzarayı aktarıyor: “Değerli kardeşim, burada alkol gibi nedenlerde tedavi olan şahıslar ellerinde biralar hastanenin bahçesinde içiyorlar. Sonrasında idrarlarını ağaçların dibine yapıyorlar. Bu sırada sokaktan geçen kadınları da takmıyorlar.”

Bu ihbarı benden önce yetkililere yapmışlar; pek sonuç alamamışlar... Ben sizlere onların adına bilgilendirme yapıyorum... Eğer, bu iddialar doğru ise, derhal buna bir çare bulun... Bakın yarın farklı bir yere çekerlerse Trabzon’un itibarı zedelenir, benden söylemesi!