Kazanan Cumhur İtti̇faki!

25.Haziran.2018

Belli oldu ki Türk milleti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaderi birbiri ile örtüştü artık...

Dünya siyaset tarihinde 16 yılda girdiği bütün seçimleri milletinden aldığı destekle kazanan bir başka lider yok!

Muhalefetin ilk kez böylesine cesaretlendiği ve “Bu kez devireceğiz” dediği bir süreçte ABD’si, Alman’ı, Fransız’ı, AB’si, NATO’su, PKK’sı, FETÖ’süyle içeriden ve dısarıdan karşısında oluşturulan büyük bloğa rağmen Erdoğan Cumhuriyet tari- hinin en önemli seçimini de milletinin güçlü desteğini arkasına alarak kazandı.

81 ilin 64’ünden ayrıca İstanbul ve Ankara’dan birinci çıkması çok önemli.

Ve Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistminin ilk başkanı oldu.

Her zaman yazdım.

Erdoğan her zaman partisinin çok ötesinde koşan bir adam...

AK Parti demek, Recep Tayyip Erdoğan demek.

O olmazsa AK Parti’nin var olması mümkün değil.

Ama milletvekilliği seçiminde ise bence beklenen oldu.

Cumhurbaşkanlığı yarışında istediği sonucu alırken partisinin beklediği milletvekili sayısını çıkaramamasının nedeninin sürpriz olmadığını söylersek yanlış olmaz. Birçok ilde milletvekili adayları belirlenirken doğru tercih-

ler yapılmadığı gerçeği belgelendi.

Sanırım Erdoğan genel merkezde milletvekili adayları tercihi yapılırken kimlerin etkin olduğu noktasında bu durumu sorgulayacaktır.

Partide yerel seçimler öncesi bir temizlik yapılması ise şart oldu.

Özellikle hala belirli noktalarda olan ve sessizce Erdoğan’ın yıkılmasını bekleyen

kripto FETÖ’cülerle ilgili gereken yapılmalı. Aksi halde yerel seçimlerde büyük bir hayal kırıklığı ola- cağını söyleyelim. Çünkü 1 Kasım’a göre partide yüzde 6 gerileme var.

***

Öte yandan seçimler şunu gösterdi ki Türkiye’de önemli bir milliyetçi akım var. “MHP bitti” diyenler büyük bir yanılgıya düştü. MHP yüzde 12’ye yakın oy alırken özünde kendi içinden çıkmış ülkücülerin varlığının etkin olduğu yeni kurulan İYİ Parti’nin de yüzde 10’u yakalaması, iki partinin toplam oy oranının yüzde 20’yi aşması ve 100 milletvekili ile TBMM’de yer alması son derece önemlidir.

Yani milliyetçi akımın TBMM’deki temsil oranı yüzde 20’yi aşmış oldu.

Cumhur İttifakı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkan seçilmesinin yolunu MHP açtı. Ve AK Parti’nin TBMM’de çoğunluğu yakalamasının yolunu da MHP açacak.

Yani bu seçimin kazanını öncelikle Cumhur İttifakı oldu.

 

Cumhur İttifakı çoğunluğu sağladı. AK Parti’nin TBMM’de çoğunluğu sağlayamadığı için MHP ile birlikte hareket edecek olması, Bahçeli’nin bu seçimin kazananlarından biri olduğunu gösterdi.

Yani AK Parti seçmeni Erdoğan’a 'Sen başımızın tacısın ama bu milletvekili adayları değil' dedi. Artık görüldü ki Erdoğan ve AK Parti’nin kaderi MHP ve Bahçeli ile örtüştü.

***

Ve bir başka kazanan CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce olmuştur. HDP’den önemli oy aldığı, CHP’nin de barajı geçsin diye HDP’ye oy yönlendirmesi yaptığının belli olduğu yarışta İnce yüzde 30 rakamının üzerine çıkarak bu yarışta partisinin çok ötesinde koştuğunu gösterdi.

Ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da “Artık sana güle güle” dedirtti.

Çünkü Kemal Bey ile CHP’nin içine düştüğü durum yüzde 25’i dahi yakalayamaması ile ortada. Cumhurbaşkanı adayının yüzde 30’un üzerine çıktığı bir seçimde 10 puan geride kalan bir parti gerçeği var.

O nedenle Kemal Bey dönemi sona ermiştir artık.

CHP’de bundan sonra Kılıçdaroğlu’nun değil Muharrem İnce’nin rüzgarı esecektir. Bu rüzgarın önünü ne Kılıçdaroğlu ne Özgür Özel ne de Bülent Tezcan kesemeyecektir.

Şunu söyleyebilirim: Türkiye Başkan ola-ak Recep Tayyip Erdoğan’ı seçerken, CHP de Genel Başkan olarak Muharrem İnce’yi seçmiştir.

İşin ilginç olanı, Muharrem İnce Meral Akşener gibi milletvekili olarak Meclis’te partilerinin yanında olamayacak. Bu biraz olsun Kemal Bey’i rahatlatacak ama İnce rüzgarının önünde duramayacağını söyleyelim.

***

Kısacası Recep Tayyip Erdoğan, “Bu kez kaybedecek. Bu seçim ikinci tura kalır” denilen 16 yıllık maratonun en zor, en kritik, en çok saldırı altında olduğu bir seçimde birinci turda işi bitirmeyi başardı. Yine galip çıkmasını bildi.

Yani bu seçimin üç kazananı var!

Recep Tayyip Erdo- ğan (16 yıllık kazanan adam unvanını korudu).

Muharrem İnce(Kemal Kılıçdaroğlu’nu auta attı. Bundan sonra CHP’de İnce ince rüzgarların kasırgaya döneceğini gösterdi).

Devlet Bahçeli (Bitti denilen MHP’nin karar verici olduğunu gösterip hem Erdoğan’ın hem de AK Parti’nin TBMM’deki can simidi oldu).

***

Trabzon’a gelecek olursak...

AK Parti Trabzon’da Süleyman Soylu ile yakaladığı oy oranını da, milletvekili sayısını da kaybetti. 50 bine yakın oy ile birlikte 5'inci milletvekilliğini kaybetti.

AK Parti Trabzon’da Soylu’yu ararken bir milletvekili daha kaybetmelerinin direkten döndüğü Cumhur İttifakı'ndan gelen oyların kendilerini kurtardığı MHP’yi yaktığı bir gerçek oldu.

Trabzon’un sevilen ismi İYİ Parti adayı Hüseyin Örs Meclis’in yolunu tuttu. CHP ise bildiğiniz gibi. Ahmet Kaya gibi genç ve başarılı bir ismin tıpkı Örs gibi Meclis'e gitmesi Trabzon için şans oldu.